‘Aurora Australis’ ya da güneş rüzgarlarının dayanılmaz hafifliği

Geçtiğimiz Salı günü, Avustralya’nın batısında yer alan Perth’ten kıtanın diğer ucundaki Sydney’e kadar olan güney kıyılarına yakın yerlerde yaşayanlar muazzam bir doğa gösterisine tanık oldular. Aurora australis olarak bilinen güney kutup ışıkları ya da auroralar gündoğumuna yakın bir zaman diliminde gökyüzünde harika bir manzara oluşturdu.

Söz konusu hadise, etkileri Pazartesi günü Dünya’ya ulaşan ve Dünya’daki elektrik şebekelerinde geniş ölçekli sorunlara yol açabilecek ve havadaki araçların radyo sinyallerini etkileyebilecek büyüklükteki güneş fırtınalarından kaynaklanıyor. Bu boyuttaki güneş fırtınalarının nedeni de güneşin sıcak plazma patlamalarının dışarıya doğru yönelerek birbiriyle çarpışmaları.

İLGİLİ İÇERİK: Yıldızlı gökyüzü ve Afrika’nın en yaşlı ağaçları

Dünya’nın gökyüzünde beliren bu auroralar da uzaydaki yüklü parçacıkların yeryüzünün manyetik alanıyla; Dünya’nın en dıştaki atmosferindeki nötr durumdaki parçacıklarıyla etkileşime geçmesi sonucunda ortaya çıkıyor. Bu parçacıklara temas edildiğinde de ortaya kırmızı, yeşil, mor ve atmosferde etkileşime geçen elementlerin türüne bağlı olarak diğer renklerde parıltılar meydana geliyor. Olup biteni bu şekilde açıklayınca olayın büyüsünden biraz uzaklaşmış gibi olsak da durum yine de bir anlamda bundan ibaret gibi görünüyor.

aurora australis 2

İLGİLİ İÇERİK: Gökyüzü, 10 milyar yıl önce nasıl görünüyordu?

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...