İlk Rus bilim kurgu filmi: Aelita

Sovyetler Birliği, ülkedeki birçok yazar ve yönetmen üzerinde bir baskı uygulamış olsa da, Rusya’da bu komünist rejimin hüküm sürdüğü dönemde yine de 20. yüzyılın en başarılı film ve romanlarından bazıları üretilebildi. 1928-1940 yılları arasında yazılan ve 1967 yılına kadar yayınlanma şansı bulamayan Mikhail Bulgakov’un başyapıtı Usta ile Margarita, Sovyetler Birliği dağılana kadar da ancak sansürlenmiş bir biçimde okuyucularla buluşabildi.

Benzer bir durum, Rusya’nın ilk bilim kurgu filminin de başına geldi. Aelita (İngilizcede bilinen adıyla Aelita: Queen of Mars) adlı 1924 tarihli bu sessiz film, bugün bilim kurgu edebiyatı ve sinemasının öncüleri olarak gördüğümüz Flash Gordon ve Fritz Lang’in Metropolis‘i gibi eserlere de esin kaynağı olmuştu. The Guardian’ın yayınladığı “Herkesin izlemesi gereken yedi Sovyet bilim kurgu filmi” listesinde de başı çeken bu yapım, Open Culture sitesinde de belirtildiği gibi, bizlere “genel olarak bütün bir bilim kurgu estetiğini onsuz hayal etmenin çok zor olduğu zengin bir sinematik dil kazandırmış oldu.”

İLGİLİ İÇERİK: Godard’ın distopik bilim kurgu klasiği ‘Alphaville’ 50 yaşında

aelita

Yakov Protazanov tarafından yönetilen ve Fritz Lang’in de açıkça etkilendiğini fark edebileceğimiz bir fütüristik konstrüktivist bir tarzı olan Aelita‘da bir uzay gemisi inşa ederek Mars’a seyahat eden ve oranın kraliçesiyle buluşarak ona aşık olan bir Dünya mühendisinin öyküsü anlatılıyor. Filmin ilerleyen sahnelerinde yine Lang’in ünlü Metropolis‘inin Aelita‘nın yalnızca tarzından değil hikayesinden bir çok şey içerdiğini görüyoruz. Zira, Metropolis’te olduğu gibi, bu filmde de Marslı kraliçe Aelita’nın babası rolündeki zorba bir yönetici gezegeninin işçi sınıfını acımasızca sömürüyor. Allmovie tarafından “Marksist mücadelenin dış uzaya kadar ulaşması” olarak nitelendirilen filmde gerçekten de Rusya’da yani Dünya’da gerçekleşmiş bir devrime çok benzeyen bir uzaylı devriminin kurgulandığını görüyoruz.

aelita

İLGİLİ İÇERİK: ‘Dünyaların Savaşı’nı görsel olarak başlatan ilk uzaylı istilası çizimleri

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...