Gökkuşağı fotoğrafları Facebook’un bir diğer sosyal deneyi miydi?

ABD’de Yüksek Mahkeme (Supreme Court) tarafından alınan karar sonucunda eşcinsel evliliklerinin anayasal bir hak haline gelmesi yalnızca sokaklarda değil, birçoğunuzun fark ettiği gibi sosyal medya paylaşım sitelerinin sağladığı çeşitli görseller ve uygulamalarla da kutlandı. Bunlardan belki de en popüler olanı, sosyal medya devi Facebook’un kullanıcılarının profil resimlerinin gökkuşağı renklerine boyanmasını sağlayan uygulamasıydı.

Facebook kullanıcıları, profil resimlerini bir gökkuşağı filtresiyle kaplayarak, Mart 2013’te 3 milyon kullanıcının İnsan Hakları kampanyası için yine profil resimlerini kırmızı ‘eşittir’ işaretine dönüştürmesinden beri yapılan en büyük “sosyal medya kutlamasına” imza attılar. Aradan geçen iki yılın ardından Facebook’un, böyle bir kutlamayı çok daha kolay bir biçimde herkesin rahatlıkla katılabileceği bir şeye dönüştürdüğü görüldü. Zira, Facebook yetkilisi William Nevius’un yaptığı açıklamaya göre 1 milyondan fazla kişi henüz ilk birkaç saat içinde profil fotoğraflarını renklendirmişti.

İLGİLİ İÇERİK: Facebook, uygulamalarının sanal gerçeklik versiyonları üzerinde çalışıyor

Bu muazzam sosyal medya kampanyası elbette birçok araştırmacının ve bilim insanının da dikkatini çekti. Örneğin Atlantic’te yer alan bir habere göre MIT’de görevli bir bilim insanı olan Cesar Hidalgo, esprili bir dille bunun “muhtemelen bir Facebook deneyi” olduğunu belirtti. Illinois Üniversitesi’nde iletişim alanında doktora öğrencisi olan Stacy Blasiola da, profil fotoğrafını değiştirdiğinde bunun “bir parçası olmayı istediği bir Facebook çalışması olduğu” yorumunu yaptı.

Facebook yetkilisi Nevius, Atlantic’e yaptığı açıklamada bunun ne bir deney ne de bir test olduğunu söylese de, birçok kişi halen Facebook’un bu gökkuşağı uygulamasıyla aslında bir deney yapıp yapmadığını sormaya devam etti. Zira, Facebook’un verilerini incelemekten sorumlu bilim insanlarının kullanıcılar üzerinde devam ettirdikleri deneyler kamuoyunun dikkatini zaten uzun bir süredir çekiyordu.

Atlantic’te yayınlanan makalede de, Facebook’un kolektif ya da kitlesel eylemleri ve sosyal medya kullanıcıları üzerinden toplumsal değişimleri anlamaya çalıştığı ve şirketin bu nedenle uzun bir süredir topladığı verileri analiz ederek insanların örgütlenme biçimleri ve bunun toplumsal hareketlerle olan ilişkisini nasıl etkilediğini belirlemeye çalıştığı gösteriliyor.

Örneğin, kullanıcıların arkadaş listesinde fotoğraflarını değiştirenlerden ne yönde etkilendiği ve kaç kişi fotoğraf değiştirirse kendi fotoğrafını değiştirdiği, bu anlamda diğer fotoğrafların kaç defa görülmesi gerektiği ve buna benzer değişkenleri incelediği belirtilen deney ve araştırmalarda ayrıca diğerlerinin fotoğrafları beğenme davranışlarının da dikkate alınabileceği söyleniyor.

İLGİLİ İÇERİK: Kuantum bilgisayarların yaratılmasına siz de katkıda bulunabilirsiniz

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...