Şehrin belleği ‘Bu Sahilde’ filmleriyle İstanbul Modern Sinema’da

Karaköy, Meclis-i Mebusan Caddesi üzerindeki Liman İşletmeleri Sahası’nda yer alan İstanbul Modern, 2-4 Temmuz tarihlerinde bulunduğu bölgenin belleğini canlandıran film gösterimlerine ev sahipliği yapacak. YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı etkinlikleri kapsamında açık hava sineması olarak gerçekleştirilecek gösterimler için seçilen üç filmde de İstanbul’un su yolları, rıhtımları ve sahillerinin filmlerin öyküsü ve karakterleriyle kurduğu bağlantı öne çıkıyor.

“Bu Sahilde” başlığı altında gösterimi yapılacak olan Boğaziçi Şarkısı, Yalnızlar Rıhtımı, Tophaneli Ahmet adlı filmlerde görülebilen İstanbul manzaralarının, özellikle bugün İstanbul Modern’in bulunduğu bölgenin geçmişini yansıtması açısından izleyenlerin empati kurabilmesini de kolaylaştıracağı tahmin ediliyor. Müziklerini Tanju Okan’ın yaptığı Boğaziçi Şarkısı; Sadri Alışık ve Çolpan İlhan’ın başrollerini paylaştığı ve adını Attila İlhan’ın bir şiirinden alan Yalnızlar Rıhtımı ve romantik komedi Tophaneli Ahmet, Türk sinema tarihinin de önemli yapımları arasında yer alıyor. 2-4 Temmuz tarihlerinde gösterilecek filmlerin saatleri ve diğer detayları şöyle:

Boğaziçi Şarkısı, 2 Temmuz Perşembe, 21.30
Yalnızlar Rıhtımı, 3 Temmuz Cuma, 21.30
Tophaneli Ahmet, 4 Temmuz Cumartesi, 21.30

İLGİLİ İÇERİK: Gelecekten kartpostallar: İstanbul, 2064

BOĞAZİÇİ ŞARKISI, 1966
Türkiye | DVD, Siyah-Beyaz, 100” | Türkçe
Yönetmen: Nejat Saydam
Oyuncular: Selda Alkor, Tamer Yiğit, Atıf Kaptan, Adnan Şenses

İstanbul’a gezmeye gelen bir grup kız öğrenci, öğretmenleri Vildan Hanım’ın nezaretinde “herkesi sarhoş eden” Boğaziçi’ni gezmeye başlarlar. Son derece eğlenceli geçen bu gezide, şehirli gençlerden oluşan bir başka grup da onlara eşlik etmektedir. Ancak bu güzel saatler beklenmedik bir deniz kazası ile sona erer. Denize düşen Mine ile onu kurtaran yakışıklı Tarık arasında ateşli bir aşk başlar. Filmin ilk 20 dakikası, izleyiciyi o döneme ait müziklerin art arda çaldığı bir potpuri eşliğinde İstanbul turuna çıkarır. Belge niteliğindeki İstanbul manzaralarının süslediği bu melodram, görsel başarısı kadar Tanju Okan’ın müzikleriyle sanki Boğaziçi’ne adanmış bir müzikal niteliğinde olmasıyla da önem teşkil ediyor.

YALNIZLAR RIHTIMI, 1959
Türkiye | DVD, Siyah-Beyaz, 113’ | Türkçe
Yönetmen: Ö. Lütfi Akad
Oyuncular: Sadri Alışık, Çolpan İlhan, Turgut Özatay, Melahat İçli

Kaptan Rıdvan limanlarda huzur bulan yalnız bir adamken, bar sahibi Ali’nin himayesinde yaşayan Kontes Güner ile tanışır. Umudunu kaybetmiş bir karakter olan Güner’in peşini ise Ali kolay kolay bırakmayacaktır. Karamsar bir dünyanın içine düşen karakterlerin halet-i ruhiyeleri, sisler içinde bir İstanbul’un köhne yerlerinde geçen mekân kurgusunda karşılık bulur. Atilla İlhan’ın senaryosunu yazdığı filmde, Fransa’da ortaya çıkan şairane gerçeklik akımından esintiler görmek mümkün. Geçtiğimiz yıl aramızdan ayrılan Çolpan İlhan’ı da andığımız film, şu anda “KATI OLAN HER ŞEY”in bulunduğu mekânda çekilmiş olmasıyla da dikkat çekici.

TOPHANELİ AHMET: BİR AŞK HİKAYESİ, 1971
Türkiye | DVD, Siyah-Beyaz, 87” | Türkçe
Yönetmen: Sırrı Gültekin
Oyuncular: Kadir İnanır, Münir Özkul, Nükhet Egeli, Melek Görgün, Suna Pekuysal

Taksi şoförlüğü yapan Tophaneli Ahmet, rüyasında gördüğü Hülya’ya aşk olur. Tesadüf eseri abisinin tamir ettiği lüks arabalardan biriyle gezintiye çıktıkları gün, hayallerindeki kadını bularak Hülya ile gerçekten tanışır ve aşık olur. Ancak Hülya, kendini inşaatçı zengin bir iş adamı olarak tanıtan bir sahtekarla evlenmek üzeredir. Hülya’ya gerçekten aşık, fakir genç Ahmet ile sahtekar damat adayı arasında heyecan dolu bir çekişme yaşanacaktır. 1970’ler İstanbul’unun sahil ve adalarının yanı sıra, Sultanahmet Meydanı ve Rumeli Hisarı gibi birçok tarihi yeri görme şansı bulacağınız film, eğlenceli bir romantik komedi.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...