İranlı tasarımcıdan yepyeni bir müzik aleti: Celloridoo

Yeni (ve biraz da sıradışı) bir müzik aleti çalmaya başlamayı istiyor fakat ne çalacağınıza karar veremiyorsanız, İranlı tasarımcı Aidin Ardjomondi’nin (Aydın Ercümendi) icat ettiği bu yeni enstrüman belki tam da aradığınız şey olabilir.

Cmuse sitesinde yayınlanan bir habere göre, Ardjomondi’nin celloridoo adını verdiği bu dikkat çekici, “melez” görünümlü enstrüman aynı zamanda çeşitli tasarım dallarını kapsayan ve yaratıcı fikirleri destekleyen uluslararası bir yarışma olan A’Design Ödülleri’nde müzik aleti kategorisinde bronz ödülün de sahibi.

celloridoo

İLGİLİ İÇERİK: Uzay çağına ait sesler çıkaran akustik bir enstrüman: Yaybahar

“Celloridoo”, adından da anlaşılabileceği gibi, çello (yaylı) ve didgerdioo (üflemeli) gibi birbirinden oldukça farklı yapılardaki müzik aletlerinin bir tür bileşiminden oluşuyor. Söz konusu enstrümana dair ilk konsept fikrini Tahran’da endüstriyel tasarım alanında aldığı yüksek lisans eğitimi sırasında bulan Ardjomandi, tez çalışmasında da daha sonra celloridoo’nun yaratılmasında kullanacağı, elektrikli bir kordofon olan Faghan’ın tasarımını yaptı. Ardjomandi konuyla ilgili yaptığı açıklamada söylüyor: “Ben bir Didgeridoo’yum (Aborjinler tarafından kullanılan üflemeli bir çalgı) ve bir gitar performansçısıyım ve bu da benim endüstriyel tasarım alanında yüksek lisans çalışması yapmamı sağlayan ilginin başlangıç noktası burasıdır.”

celloridoo 4

celloridoo 3

İLGİLİ İÇERİK: Uygarlık tarihini değiştiren, dünyanın en eski şarkısını dinleyin