Kuzey Avrupa kıyılarındaki II. Dünya Savaşı ‘hayaletleri’

Fotoğrafçı Marc Wilson, The Last Stand adını verdiği bu fotoğraf serisi için 4 yıl boyunca 2. Dünya Savaşı’nın kalıntılarının izini sürdü. Wilson, söz konusu çalışması için özellikle çıkarmalar esnasında kullanılmış olan deniz kenarlarındaki sığınaklar ve ablukalardan geriye kalan nesnelerin bugün artık trajik bir geçmişin ürkütücü hatıralarını temsil eden fotoğraflarını elde etmek için yaklaşık 37000 kilometrelik bir sahil şeridini dolaştı.

1939-1945 yılları arasında gerçekleşen ve on binlerce insanın ölümüne ve Avrupa’nın birçok şehrinde büyük yıkımlara ve tahribatlara yol açan bu savaş boyunca Müttefiklerin ve Nazi güçlerinin Kuzey Avrupa kıyılarını savaş gemilerine ve tanklara engel olmak adına çeşitli kuleler, silah mevzileri ve dev bariyerlerle doldurduğu biliniyor. Savaşın sona ermesinin ardından, kıta Avrupa’sının şehirlerindeki tahribat zaman içerisinde büyük ölçüde onarılmaya başlasa da, kuzey sahillerindeki bu savaş kalıntıları Normandiya çıkarması sonucunda Müttefiklerin Nazi kuvvetlerini geri püskürtmesinin ardından büyük ölçüde terk edilmiş durumda kalmaya devam etti. Aradan geçen yaklaşık 80 yıllık zaman diliminin ardından geride kalan şey ise harabeye dönmüş fakat geçmişin acılarının zamanla onların ürkütücülüğünü daha da arttırdığı bu savaş nesnelerinin yıkıntılarından ibaret.

İLGİLİ İÇERİK: Leonardo Da Vinci’nin 2. Dünya Savaşı boyunca Hitler’den gizlenen otoportresinin hikâyesi

Geçmişin hayaletlerini bir anlamda canlandırmayı başaran bu kareleri elde eden Wilson, söz konusu çalışmasıyla ilgili Wired’da yayınlanan yazıda şöyle söylüyor: “Benim çalışmalarım her zaman bir manzara içerisinde ye alan hatıralar ve tarih hakkında oldu ve bu yüzden bu materyal de benim için doğal bir tercihti. Ayrıca, günümüzdeki birçok insan gibi, Birinci Dünya Savaşı’nın yanında İkinci Dünya Savaşı’na dair de çeşitli aile bağlarım var. Buradaki amacım, tamamen kuru bir kaydın aksine bir tür yansımayı tetikleyecek bir döküman yaratmaktı.”

kuzey avrupa the last stand

Sainte-Marguerite-sur-Mer, Yukarı Normandiya, Fransa, 2012 / Fotoğraf: Marc Wilson

Wilson, 2010’dan 2014’e kadar İngiltere, Manş Adaları, Fransa, Danimarka, Belçika ve Norveç kıyıları üzerindeki 143 ayrı bölgede çekimler gerçekleştirdi. Söz konusu görselleri geniş bir kamera formatı kullanarak her zaman şafak vaktinde çeken Wilson, sahnenin bu anlamda özellikle puslu ve terkedilmiş görünmesine dikkat etmiş. Bütün bu fotoğraflar, bir zamanlar savaşın kudretli yapılarının yerden yükseldiği fakat artık bunların bir hayaletine dönüşen gerçeküstü bir dünyayı gözler önüne seriyor.

The Last Stand

Portland, Dorset, İngiltere, 2011 / Fotoğraf: Marc Wilson

kuzey avrupa the last stand

Studland Bay I, Dorset, İngiltere, 2011 / Fotoğraf: Marc Wilson

kuzey avrupa The Last Stand

Newburgh I, Aberdeenshire, İskoçya, 2012 / Fotoğraf: Marc Wilson

kuzey avrupa The Last Stand

Lynnes, Hoy, Orkney, İskoçya, 2013 / Fotoğraf: Marc Wilson

kuzey avrupa The Last Stand

Løkken, Nordjylland, Danimarka, 2014 / Fotoğraf: Marc Wilson

kuzey avrupa The Last Stand

Findhorn, Moray, İskoçya, 2011 / Fotoğraf: Marc Wilson

kuzey avrupa The Last Stand

Arromanche-les-Bains III, Normandiya, Fransa, 2014 / Fotoğraf: Marc Wilson

kuzey avrupa The Last Stand

Hayling Adası, Hampshire, İngiltere, 2013 / Fotoğraf: Marc Wilson

kuzey avrupa The Last Stand

Brean Down I, Somerset, İngiltere, 2012 / Fotoğraf: Marc Wilson

kuzey avrupa The Last Stand

Newburgh II, Aberdeenshire, İskoçya, 2012 / Fotoğraf: Marc Wilson

kuzey avrupa The Last Stand

Lossiemouth II, Moray, İskoçya, 2011 / Fotoğraf: Marc Wilson

kuzey avrupa The Last Stand

Abbot’s Cliff II, Kent, İngiltere, 2010 / Fotoğraf: Marc Wilson

kuzey avrupa The Last Stand

Wissant I, Nord-Pas-De-Calais, Fransa, 2012 / Fotoğraf: Marc Wilson

İLGİLİ İÇERİK: Sahte bir Mars istilasını anlatan belgesel Birinci Dünya Savaşı’nı bilim kurguyla buluşturuyor

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...