Gözetimin dibine vuran kamusal alan yerleştirmeleri

Çek sanatçı Jakub Geltner, gözetim toplumunun en bilinen objelerinden gizli kameraları heykellere dönüştürerek yerleştirdiği kamusal alanlarda ortaya bir hayli absürt görüntülerin çıkmasını sağlıyor. “Şehrin asıl karakterinin bir icadı” olarak nitelendirdiği “Nest” adlı bir proje üzerinde 2011 yılından beri çalışan sanatçı fotoğraflardan da görülebileceği gibi şehrin pek fazla öngörülemeyen ve indirgenmeyen dinamiklerini ve doğasını; onun bir anlamda “ehlileştirilmesine” yönelik en belirgin çaba olan gözetim teknolojisi üzerinden vurgulamaya çalışıyor.

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da yaşayan Geltner, bu çalışmasının ilk örneklerini ve yerleştirmelerini de doğrudan bu şehrin merkezinde, çağdaş şehir manzarasının mimari yapısı ve tasarımıyla çarpıcı bir karşıtlık oluşturacak biçimde yarattı. Bu mekanların ardından, sanatçının söz konusu heykelleri eski bir ortaokul binası, bir saray ve bir kilisenin dış cephesinde belirdi. Geltner’in en sonuncu kamusal alan yerleştirmesi olan Nest No. 5 ise deniz kenarındaki kayalıklar üzerinde bulunan gözetleme kameralarının heykelleri.

İLGİLİ İÇERİK: Yüz tanıma teknolojilerine karşı yeni moda: ‘Anti-yüz’ makyajı

jakub geltner nest

Güzel sanatlar alanında eğitim de görmüş olan sanatçının söz konusu çalışmalarıyla ilgili Ignant sitesinde yer alan açıklamaları şöyle: “Binaların cephelerindeki ya da şehrin farklı mekanlarındaki bir yuvanın (nest) giderek büyümesi süreci bir tıkanma noktası ya da bir enfeksiyonun başlangıç noktası olarak ele alınabilir.”

jakub geltner nests 3

jakub geltner nests 5

jakub geltner nests 6

jakub geltner nests 9

jakub geltner nests 10

jakub geltner nests 8

jakub geltner nests 7

jakub geltner nests 11

jakub geltner nests 12

jakub geltner nests 13

jakub geltner nests 14

İLGİLİ İÇERİK: İlkel ve çağdaş sanat imgelerini birleştiren ‘yıldızlı mağaralar’

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...