Dünya yörüngesindeki bütün nesnelerin gerçek zamanlı bir haritası

Geceleri uzaktaki yıldızların ışığıyla parıldayan gökyüzünün bu romantik imgesinin ardında aslında biraz daha yakından baktığımızda oldukça ürkütücü bir tablo var. Zira, evrende yalnız olup olmadığımız halen bir bilinmeyen olmaya devam etse de, evrende çöplerimizi attığımız tek yerin yeryüzü olmadığı artık son derece belirgin bir gerçek. Space-Track.org sitesinin elde ettiği yörünge verilerine dayanarak James Yoder tarafından oluşturulan ve günlük olarak güncellenen Stuff in Space (Uzaydaki Şeyler) adlı bu program uyduları, uzaya fırlatılan roket parçalarını ve insanoğlunun uzay macerası başladığından beri geride bıraktığı bütün çöpleri gözler önüne seriyor.

24 saatlik bir zaman dilimi içinde yörüngede dolanan belli başlı bütün nesnelerin yörüngedeki konumlarını JavaScript yazılımı aracılığıyla hesaplayan ve onların zamanla değişen konumlarını gösteren program üzerinde ayrıca belirli objeleri görmek için filtreleme de yapılabiliyor. Tabii bunun için yüzlerce çeşit uydu tipleri ve adları hakkında belli bir bilgi birikimine de sahip olmanız gerekli.

uzay çöpleri

Yukarılarda bir yerlerde gerçekten “neler döndüğünü” mümkün olabilen en güncel haliyle görmenizi sağlayan Stuff in Space programının yararlandığı Space Track aslında doğrudan ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı bir internet sitesi. Yaklaşık 150.000 nesneyi izleyen söz konusu programa dair bir diğer ilginç bilgi ise bu projeyi geçtiğimiz Nisan ayında başlatan ve geliştiren isim olan James Yoder’ın yalnızca 18 yaşında olması. Gizmodo’da belirtildiğine göre, önümüzdeki sonbahar döneminde Austin, ABD’deki Texas Üniversitesi’nde elektrik mühendisliği eğitimine başlayacak olan Yoder’ın yeni okuluna oldukça havalı bir giriş yapacağını tahmin etmek zor değil.

Stuff in Space’in 3D haritasına buradan erişebilirsiniz.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...