‘Yeşil Yol Projesi’ne Rize’den direniş: ‘Mahkeme nedir? Devlet kimdir?’

Karadeniz Bölgesi’nde 8 ilin yaylalarını birbirine bağlamayı amaçlayan 2 bin 600 kilometre uzunluğundaki Yeşil Yol Projesi, çevrenin dokusunu tahrip edeceği gerekçesiyle protesto ediliyor. Söz konusu protestoların sonuncusu ve belki de en etkili olanı Rize’nin Çamlıhemşin İlçesi Yukarı Kavrun Yaylası’na girmeye çalışan iş makinelerine karşı bölge halkı ve diğer şehirlerden gelen protestocuların gerçekleştirdiği direniş esnasında yaşandı. Bu bölgedeki vadinin arka tarafında yer alan Samistal Yaylası’na komando birlikleri eşliğinde getirilen iş makinelerinin yol çalışmasına başlamasının ardından elindeki sopayla dozerin önüne geçen Havva Bekar’ın isyanı kameralara böyle yansıdı:

Bölge halkından biri olduğu anlaşılan Havva Bekar’ın kendisinden daha ‘eğitimli’ olduğu bilinen birçok kişiye göre sahip olduğu çok daha üst düzey bir politik bilincin ifadesi de olan konuşması ve gösterdiği etkileyici direniş diğer protestocular tarafından da büyük bir coşkuyla karşılandı.

İLGİLİ İÇERİK: Türkiye’deki kültür ve doğa katliamına odaklanan çarpıcı bir belgesel

Yukarı Kavrun Yaylası’ndaki tepkilerin ardından Samistal Yaylası’nda jandarmanın da desteğiyle devam edilmesi planlanan yol çalışması, durumu haber alarak bölgeye giden yöre halkı tarafından durduruldu. Valilik tarafından alınan kararla her iki yayladaki yol yapım çalışmalarına ara verildiği bildirildi.

İLGİLİ İÇERİK: Doğanın ‘geri çağırdığı’ balıkçı köyü

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...