ABD’nin Soğuk Savaş dönemi iyi niyet elçileri: Caz müzisyenleri

1947’den 1971’e kadar devam eden, ABD’nin önderliğindeki Batı Bloku ile Sovyetler Birliği’nin önderliğindeki Doğu Bloku ülkeleri arasındaki Soğuk Savaş dönemi, geride bugün benzerlerine pek rastlayamayacağımız türden birçok manzara bıraktı. Bunlardan birisi de, yukarıdaki resimde görüldüğü üzere, caz tarihinin en önemli isimlerinden Louis Armstrong’un Mısır’ın Gize Piramitleri önünde çekilen bu fotoğrafı. Ellington’ın söz konusu Mısır ziyareti ise ABD’nin, Amerikan yaşam tarzını uzak ülkelere en iyi elçilerini, caz müzisyenlerini göndererek ön plana çıkarmaya hedefleyen vizyonunun bir parçası.

Fotoğrafı yayınlayan Jam Session’ın internet sitesinde bu durum şu sözlerle ifade ediliyor: Amerika’ya özgü olan ve Afrikalı ve Afrikalı-Amerikalı kültürlerin diğer geleneklerle kaynaşmasını temsil eden müzik, başkalarının ülkemizin açık görüşlülüğünü ve yaratıcı duyarlılığını anlamasına yardım eden demokratik bir sanat biçimiydi.” Aynı sitede Louis Armstrong’un yanında aynı zamanda Duke Ellington, Dizzy Gillespie ve Dave Brubeck gibi ünlü caz müzisyenlerinin Suriye, Ürdün, Afganistan, Irak, Japonya, Singapur, Güney Kore ve Hong Kong gibi ülkelerde çekilen fotoğrafları da görülebiliyor. Bu kültürel diplomasinin bir parçası olarak, 1961 yılında Mısır’ı ziyaret eden Louis Armstrong da bu ikonik fotoğrafta karısı Lucille için Gize piramitleri ve Büyük Sfenks’in hemen önünde trompet çalarken görülüyor.

İLGİLİ İÇERİK: ‘OK Computer’, ABD’nin ‘ulusal kültür hazinesi’ olarak tescil edildi

Aşağıdaki fotoğraflarda da benzer bir iyi niyet turları çerçevesinde sırasıyla, Dizzy Gillespie 1956 yılında Karachi’de trompetiyle bir yılanı cezbederken, Benny Goodman 1962 yılında Kızıl Meydan’da klarnet çalarken ve onun altında Duke Ellington’ın 1963’te Irak ziyareti sırasında nargile içişi görülebilir.

gillespie karachi

goodman kızıl meydan

duke ellington ırak nargile

İLGİLİ İÇERİK: 1970 yazının Harlem’inden fotoğraflar

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...