Bin yıllık zeytin ağaçları kültür turizmine dahil ediliyor

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Bitez Mahallesi’ndeki yaşlı ağaçlar artık birer kültür değeri niteliği kazanıyorlar. Bölgede yer alan ve yaşları 800 ile 2 bin arasında değişen 200 zeytin ağacı, Bitez Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği’nin (BİTAV) girişimleriyle yapılan bir çalışma sonucunda uydu haritalarına işlenerek kültür turizminin bir parçası haline getiriliyor.

DHA’da yer alan habere göre, BİTAV’ın kurucu başkanı ve aynı zamanda bir doğa fotoğrafçısı da olan avukat Sebahattin Efe, yaşları 800-2000 arasında değişen, dolayısıyla aralarında muhtemelen Antik Yunan döneminin son yıllarına da tanıklık etmiş ağaçlar bulunan bu asırlık zeytin ağaçlarının kültür ve doğa turizmine kazandırılmasını hedeflediklerini ifade ediyor.

zeytin ağaçları bodrum

Fotoğraf: Yaşar Anter/DHA

İmar planına korunması gereken ağaçlar olarak kaydedilen bu ağaçlar hakkında yapılan söz konusu çalışmayı Efe şöyle açıklıyor:

“Amacımız yaşları 2 bine kadar uzanan dev zeytin ağaçlarını koruyarak doğa ve kültür turlarına kazandırmak. Bitez ovasını açık hava müzesi haline getirmek. Öncelikle bu ağaçların kesilmesini önlemek için tescillerini yaptık. Şimdi ise uydu haritalarına yerlerini işaretleyerek ve tur acentelerine yapacağımız tanıtım turları ile onlarca asırlık zeytinleri tüm dünyaya tanıtmak”.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...