‘New Horizons’ın alçak uçuşu ve Google ‘trendleri’

NASA’nın uzay aracı New Horizons’ın geçtiğimiz gün gerçekleştirdiği Plüton’a yakın uçuşu sonucunda elde edilen ve yukarıda görülebilen yüksek çözünürlüklü görsel, cüce gezegene dair birçok yeni detayın öğrenilmesini sağladı. Söz konusu fotoğraf, Plüton’un “kalbi” olarak nitelendirilen bölgenin çok daha fazla bir ayrıntıyla görülebilmesini, daha önceki fotoğraflarda görülmesi olanaklı olmayan kraterlerin fark edilmesini ve gezegenin karanlık ekvatoryel kuşağının da harika bir manzarasının elde edilmesini sağladı.

New Horizons’ın gerçekleştirdiği yakın uçuş sonucunda elde edilen yeni görsellerin önümüzdeki günlerde yayınlanmaya devam edeceği ve çok daha geniş bir fotoğraf serisinin Eylül ayından itibaren NASA tarafından kamuoyuyla paylaşacağı tahmin ediliyor.

İLGİLİ İÇERİK: ‘Yeni Ufuklar’, Plüton’un gizemini aydınlatıyor

new horizons nasa

New Horizons ekibi Plüton’un yeni görselini kutluyor. Fotoğraf: The Verge

Söz konusu görseller ve insan yapımı bir aracın Dünya’dan bu kadar uzakta yer alan bir cismin yanına bu denli yaklaşarak bir uçuş gerçekleştirebilmesi nihayetinde bir Ay’a iniş kadar çarpıcı olmasa da insanoğlu için yine de son derece tarihsel bir an. Zira, bu ‘yeni ufukların’ keşfinin insan doğasının ve onun tinselliğinin en heyecan verici dürtülerinden birisi olmaya da devam ettiğinin de bir göstergesi. Diğer yandan şu da bir gerçek ki; yaşadığımız gezegendeki sorunlarımızın üstesinden gelmekten henüz çok uzağız. Bu mavi gezegeni ve bizzat kendimizi keşfetme yolculuğumuz da uzayın derinliklerine gönderilen araçların yolculuğundan muhtemelen çok daha önemli ve daha zorlu.

İşte bu bağlamda, söz konusu keşfin Dünya’daki insanlık tarafından nasıl bir ilgiyle karşılandığını ya da insanların bu keşif yerine nelerle daha fazla ilgilendiğini görmek belki bir şeyleri yeniden sorgulamamızı sağlayabilir.

Chris Plante’ın The Verge’de yayınlanan haberi, tam da böyle bir karşılaştırmanın sonucunda küresel ölçekte internet kullanıcılarının Plüton’un keşfine dair duydukları ilginin düzeyini çarpıcı bir biçimde ortaya koyuyor.

Plante, tamamen bilimsel olmayan bir liste sunan Google Trends’i kullanarak yaptığı bir karşılaştırma sonucunda, popüler animasyon filmi Minions‘ın arama sonuçlarında Plüton’a göre muazzam bir farkla çok daha fazla gösterildiğine işaret ediyor. Plante, elde ettiği bu tabloyu da şöyle yorumluyor:

“Bu bize uzay hakkında ne öğretiyor? Aslında, uzay hakkında pek fazla bir şey söylemiyor, fakat bizim de içinde yaşadığımız ve toplumun dikkatinin kitlesel reklam bütçeleri tarafından biçimlendirildiği bir dünya hakkında çok fazla şey söylüyor. En hayranlık uyandırıcı anlar bile yarım milyar dolarlık promosyon ortaklıklarına karşı daha çok dikkat çekmekte oldukça zorlanıyor.”

"Minions", Illumination Entertainment, 2015.

“Minions”, Illumination Entertainment, 2015.

İLGİLİ İÇERİK: ‘Yeni Ufuklar’: Plüton’a hiç bu kadar yaklaşmamıştık

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...