Avrupa’nın ünlü salonlarından oyun ve gerçekliğin yer değiştirdiği kareler

Hamburg’da yaşayan fotoğrafçı Klaus Frahm, bir süredir üzerinde çalıştığı “The Fourth Wall” (“Dördüncü Duvar”) adlı fotoğraf serisi için elde ettiği bu yeni karelerde Avrupa’nın çeşitli şehirlerindeki tiyatro ve opera salonlarının “perde arkası” görüntüleri aracılığıyla sahnenin büyüsü ve ilüzyonunu bozarak, farklı bir estetik anlayışını gözler önüne seriyor. Sahneden seyirciye doğru bakan ve yine seyircinin giremediği avantajlı bir noktadan çekilen söz konusu fotoğraflar etkileyici salonların şatafatı ve büyük teatral prodüksiyonları olanaklı kılan teknolojik altyapı ve iskelelerin oluşturduğu sert karşıtlığı da ortaya çıkarıyor. Frahm böylece, hem sahne ışıklarının ayrıntılı yapısını hem de kırmızı perdenin ardında saklı duran ve seyircinin oturduğu yerin üç katı kadar büyük olabilen bir alanın şaşırtıcı büyüklüğünü görmemizi sağlıyor.

Colossal’a yaptığı açıklamada, söz konusu fotoğrafların ardında yatan amacını, “Eğlence dünyasına dair yeni bir bakış açısı kazanmak için bir yol açmak ve bilindik şeylere dair taze bir görünüm sunmak ve yüzeyin altında yatan bir şeyleri açığa çıkarmak” şeklinde açıklıyor. 2010 yılında başlayan The Fourth Wall projesinin fikri, Frahm bir mimar için yeni bir tiyatro salonunu, sahne üzerinden çeşitli açılardan fotoğraflarken ortaya çıkmış. Oyunlar esnasında sahnede yaratılan büyülü gerçekliği tersine çeviren Frahm, bu fotoğraflarla dahiyane bir biçimde seyircinin bulunduğu alanı bir oyun alanına ve sahnenin kendisini de doğrudan gerçekliğin kendisine dönüştürüyor.

İLGİLİ İÇERİK: ‘Kitapların Evi’: Sonsuzluğa uzanan kütüphaneler

frahm sahne 2

Fourth Wall fotoğraf serisine ait diğer karelere Frahm’ın internet sitesinden erişebilirsiniz.

frahm sahne 3

frahm sahne 4

frahm sahne 5

frahm sahne 6

frahm sahne 7

frahm sahne 8

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...