Samanyolu’nun kozmik toz haritasında üç boyutlu bir yolculuk

Yukarıdaki görsel, bir grup astronomun ortak çalışmalarıyla hazırlanan galaksimizin kozmik tozlarını gösteren şimdiye kadar yapılmış en büyük üç boyutlu haritaya ait. Aşağıdaki videolar üzerinden tanık olunabilen bu sıradışı yolculuk Harvard Üniversitesi’ndeki araştırmacıların Hawaii’deki Pan-STARRS teleskobu aracılığıyla yaklaşık 800 milyon yıldızın verilerini kullanmalarıyla ortaya çıkmış.

Araştırmacılar söz konusu tozların tam olarak bulundukları yerleri, teleskop tarafından elde edilen verilerdeki yıldızlarda oluşturdukları kızıl renk tonlarını ölçerek hesaplamışlar. Aynı durum, Dünya’nın etrafındaki parçacıkların günbatımlarını turuncu/kızıl renkte görünmelerine neden olduğunda da açığa çıkıyor.

İLGİLİ İÇERİK: Bütün Samanyolu’nu çevrelediği düşünülen olağanüstü uzunlukta yeni bir spiral kol keşfedildi

kozmik toz

Yakın bir zamanda Astrophysical Journal’da yayınlanacağı belirtilen araştırmanın sonuçları araştırmacılar tarafından, bir tür “kozmik gezinti” olarak nitelendirilebilecek bu videolara dönüştürülmüş. Örneğin aşağıdaki videoda, “Sol” etiketiyle adlandırılan bizzat kendi Güneş’imiz etrafındaki kozmik tozlar arasında ufak bir tura çıkabiliyoruz. Projeyi hazırlayan ekibin 3D Dust Mapping adlı sitelerinde ise galaksinin çok daha büyük alanlarını kapsayan turlara tanık olmak mümkün.

Bütün bu haritalar, harika bir manzara sunmalarının ötesinde astronomların Samanyolu’nu şimdiye kadar görülmemiş bir detayla anlamalarına olanak da tanıyabilir.

İLGİLİ İÇERİK: Dünya yörüngesindeki bütün nesnelerin gerçek zamanlı bir haritası

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...