NASA’nın Kepler uzay aracından yeni keşif: ‘Dünya 2.0’

NASA’nın Güneş Sistemi dışındaki gezegenleri arayan Kepler uzay aracı Dünya’ya benzeyen bir gezegen daha keşfetti. ABD’nin Havacılık ve Uzay Ajansı tarafından geçtiğimiz gün yapılan bir açıklamayla duyurulan ve Kepler-452b adı verilen bu gezegen aynı zamanda üzerinde yerleşim için bir yıldıza makul uzaklıkta bulunan şimdiye kadar bulduğumuz en küçük gezegen niteliğini de taşıyor. Yüzeyinde sıvı durumda su bulunduracak kadar sıcak bir iklime sahip olan Kepler-452b, NASA araştırmacıları tarafından “Earth 2.0” (Dünya 2.0) olarak da adlandırılıyor.

Dünya’dan yaklaşık yüzde 60 oranında daha büyük olan Kepler-452b, ana yıldızının etrafındaki bir turu 385 günde tamamlıyor, ki bu da Dünya’nın Güneş etrafındaki bir yıllık dönüşünden yalnızca 20 gün daha fazla. Kepler-452b’nin yıldızı da bizim Güneş’imize bir hayli benziyor, zira bu yıldız Güneş’le kabaca aynı boyuta ve sıcaklığa sahip ve yalnızca yüzde 20 daha parlak. Kepler-452b, 6 milyar yaşında, Güneş’imizden yaklaşık olarak 1,5 milyar yıl daha yaşlı.

İLGİLİ İÇERİK: Gezegeni nasıl yok ettiğimizi ortaya koyan yeni fotoğraflar

Kepler-452b’nin sistemi bizim Güneş Sistemi’mizinden yaklaşık 1400 ışık yılı uzaklıkta ve Cygnus takımyıldızında yer alıyor. NASA araştırmacıları söz konusu sistemin tam kütlesini ve nelerden yapılmış olduğunu henüz bilmiyorlar, fakat daha önceki araştırmaların buradaki Kepler-452b boyutundaki gezegenlerin genellikle kayalıklı yapıda olduğunu gösterdiği biliniyor. Bu dış gezegen (‘exoplanet’: “bir yıldızın etrafında dönen gezegen”) kendi yıldızının yörüngesinde 6 milyar yıl harcadığı için de, burada yaşamın filizlenmiş olması büyük bir olasılık.

Görsel: NASA/JPL-Caltech/T. Pyle

Görsel: NASA/JPL-Caltech/T. Pyle

“Sizler ve ben bu gezegenlere seyahat edemeyeceğiz, ama muhtemelen çocuklarımızın çocuklarının çocukları edecek.”

SETI Enstitüsü’nden John Jenkins, NASA’nın basın toplantısında konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bu gerçekten ‘Evrende yanlız mıyız?’ sorusunu cevaplamak adına insanoğlunun attığı ilk adım. Sizler ve ben bu gezegenlere seyahat edemeyeceğiz, ama muhtemelen çocuklarımızın çocuklarının çocukları edecek.”

Kepler-452b’nin bu keşfi son derece önemli olsa da, aslında daha önce benzeri keşifler de yapılmadı değil. Geçtiğimiz yıl, SETI Enstitüsü ve NASA Ames Araştırma Enstitüsü’ndeki astronomlar keşfedilen ilk Dünya benzeri dış gezegen olan ve bir yıldıza üzerinde yaşama olanak tanıyacak bir uzaklıkta olan Kepler-186f’in duyurusunu yapmışlardı.

2009’da fırlatılan Kepler uzay aracının amacı Samanyolu Galaksi’si içerisindeki Dünya benzeri gezegenleri aramak. Şimdiye dek, bu uzay aracı 4696 dış gezegen adayı buldu, ve devam eden gözlemler ve analizer bu adaylardan 1030’unun gerçekten var olduğunu doğruladı. Kepler’in elde ettiği veriker ve diğer astronomların çalışmalarının sonucunda kozmosta bir yıldızın etrafında dönmekte olan 1927 dış gezegene dair bilgi sahibiyiz.

İLGİLİ İÇERİK: İşte insanoğlunun başka bir gezegeni fethettiğinde dikeceği bayrak

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...