Fransa’nın tartışmalı ‘Büyük Birader’ yasası yürürlüğe girdi

Fransa’nın anayasal açıdan en yüksek otoritesi sayılan Anayasa Konseyi (Conseil Constitutionnel), devletin gözetim yetkilerini ciddi bir biçimde arttıran tartışmalı bir yasayı onayladı. Geçtiğimiz Perşembe akşamı alınan kararın neticesinde, Anayasa Konseyi oylamaya sunulan üç yasanın içerdiği hükümlerin Fransız anayasasına uygun olduğuna karar verdi. Söz konusu yasalar, devletin hukuksal düzlemde toplum üzerinde, kamusal özgürlük savunucularının şiddetle karşı çıktığı gözetim yetkilerine sahip olmasına olanak tanıyor.

Geçtiğimiz Mayıs ayında Fransız parlamentosundan geçen söz konusu yasa, Le Monde’da yer alan habere göre hükümetin terörist olduğudan şüphe ettiği kişilerin telefon görüşmelerini ve e-postalarını herhangi bir mahkeme onayı almadan izlemesine olanak tanıyor. Yasa ayrıca internet sağlayıcılarının da, milyonlarca internet kullanıcısına ait metaverileri ortadan kaldırabilen ve analiz edebilen, kara kutu adı verilen yazılımları da yüklemesini bir yükümlülüğe dönüştürüyor ve bütün bu metaverilerin istihbarat örgütlerine erişimini açık hale getiriyor. Bu sayede, istihbarat örgütleri de terörist olduklarından şüphe ettikleri kişilerin evlerine mikrofon, kamera ve tuş kaydediciler [“keystroke loggers”: Klavyede basılan tuşları izinsiz kaydeden yazılım ve donanımlar] yerleştirmelerine izin veriyor.

İLGİLİ İÇERİK: Eski Paris’in kayıp sokakları

Fotoğraf: AP Images

Fotoğraf: AP Images

Fransa Başbakanı Manuel Valls, alınan bu kararları Fransa’nın terörizme karşı verdiği savaş için vazgeçilmez önlemler olarak savunsa da, kamusal özgürlük yanlısı sivil toplum kuruluşları bu yasaların hükümetin eline orantısız bir güç verdiği görüşünde. Zira, söz konusu yasalar çerçevesinde Fransız devletinin bu gözetim yetkisini “geniş ölçekli dış politika çıkarları” ve “ornagize suçları” önlemek gibi ucu oldukça açık nedenlerle kullanabileceği tahmin ediliyor. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi de bu haftanın başında yaptığı bir açıklamayla söz konusu yasaya dair endişelerini dile getirdi.

Fransa’nın bu yeni gözetim yasası, geçtiğimiz Ocak ayında hiciv ve mizah dergisi Charlie Hebdo’nun Paris’teki ofisine yapılan saldırılardan sonra hükümet çevrelerince etkin bir biçimde gündeme getirilmeye başlandı. Politik çevrelerce sınırlı bir muhalefetle karşılaşılsa da, yasa Fransız web hosting şirketleri ve uluslararası gizlilik örgütleri tarafından ABD’deki tartışmalı gözetim yasalarına benzetilerek geniş çaplı bir eleştiriye maruz kaldı.

*Özgürlük, Eşitlik, Kardeşlik; Gözetim!

İLGİLİ İÇERİK: Gözetimin dibine vuran kamusal alan yerleştirmeleri

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...