Sovyetler Birliği’nin uzay mekiği programından geriye kalanlar

Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’nde bulunan terk edilmiş bir hangardaki Sovyetler Birliği’nden kalma ve artık kullanılmayan uzay mekikleri çürümeye bırakılmış durumda.

Sovyetler Birliği’nin, 1980’li yıllarda NASA’nın uzay mekiklerine rakip olarak inşa edilen, Buran uzay programından geriye kalan bu kalıntılar, ABD’nin günümüzden yalnızca 4 yıl önce emekli olan uzay mekiklerini kullandığı uzay programının bir hayli gerisinde kaldı. NASA’nın söz konusu uzay mekikleri 2011 yılına kadar birçok defa düzenli olarak yörüngeden dünyaya ve dünyadan yörüngeye astronotları taşımıştı.

İLGİLİ İÇERİK: SSCB’den arda kalan ‘post apokaliptik’ manzaralar

Fotoğraflarda görülen Rus uzay mekikleri ise 1988 yılında gerçekleştirilen bir deneme uçuşu dışında uzaya hiç uçmadılar. Uzay mekiklerinin içinde bulunduğu tesisler de Sovyetler Birliği çöktükten sonra uzay çalışmalarına ayrılan kaynak ortadan kalkınca bir tür harabeye dönüştü.

Bir zamanlar dünyanın en büyük iki uzay programından birine ev sahipliği yapan bu devasa yapı artık geçmişin hüzünlü bir anısı olarak tamamen ortadan kalkacağı günü bekliyor.

sovyetler uzay mekiği 2

sovyetler uzay mekiği 3

sovyetler uzay mekiği 4

sovyetler uzay mekiği 5

sovyetler uzay mekiği 6

sovyetler uzay mekiği 7

sovyetler uzay mekiği 8

sovyetler uzay mekiği 9

sovyetler uzay mekiği 10

sovyetler uzay mekiği 11

sovyetler uzay mekiği 12

sovyetler uzay mekiği 13

sovyetler uzay mekiği 14

sovyetler uzay mekiği 15

sovyetler uzay mekiği 16

sovyetler uzay mekiği 17

İLGİLİ İÇERİK: Bir haç ve ‘kutsal suyla’ kutsanmadan uzaya çıkmayan astronotlar

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...