Donald Trump, ‘Geleceğe Dönüş’ün kötü adamı Biff Tannen’ın yerine geçerse

Video sanatçısı James Montalbano, 80’li yıllara damgasını vuran kült bilim kurgu serisi Geleceğe Dönüş‘ün (Back to the Future) ikinci filminde karşımıza çıkan kötü adam Biff Tannen ve ABD Başkanlığına adaylığını koymasıyla yeniden gündeme gelen iş adamı Donald Trump arasındaki dikkat çekici benzerliği eğlenceli bir videoya dönüştürdü.

Kahramanımız Marty McFly’ın her şeyin kötüye gittiği ve polis devleti anlayışıyla yönetilen Hill Valley’nin bir suç ve kumar şehrine dönüştüğü bir geleceğe gittiği sahneyi filmi izleyen herkes hatırlayacaktır. Filmde bu alternatif geleceğin bu denli belalı olmasının baş sorumlusu olan yaşlı, zengin ve kötü adam Biff Tannen için hazırlanan bir tanıtım videosunu izlemeye başlayan Marty McFly, Montalbano’nun Geleceğe Dönüş versiyonunda ise Tannen yerine bizzat Donald Trump’ın konuşmasını ve haber görüntülerini izliyor. “Trump to the Future” adı verilen bu motion-tracking video çalışmasındaki diğer detaylar da son derece başarılı. Zira sahne dikkatli bir biçimde izlendiğinde Tannen müzesinin neredeyse bütün ayrıntılarıyla bir tür Trump müzesine dönüştürüldüğü görülebiliyor.

İLGİLİ İÇERİK: 2014’te gerçekleşmeye çok yaklaşan en çarpıcı bilim kurgu fantezileri

trump to the future 2

Biff Tannen ve Donald Trump arasındaki benzerlikler de Trump’ın videoda yaptığı konuşmada oldukça iyi vurgulanmış. Hikayeye yine de biraz uzak olanlar için bir hatırlatma yapmamız gerekecek olursa; Marty McFly’ın baş düşmanı Biff Tannen, bir gazino, otel ve gayrimenkullardan oluşan 1980’lerdeki bütün bu zenginliğini gelecekten aldığı bir spor almanağına borçlu. Gerçek dünyada ise, Donald Trump yine 1980’lerde bir gazino, hoteller ve gayrimenkul yatırımlarından muazzam bir servet elde eden bir iş adamı, fakat bildiğimiz kadarıyla bunun nedeni gelecekten gelen bir almanak değil. Diğer yandan elbette bu ikisi arasında son derece dikkat çekici bir fiziksel benzerlik de söz konusu.

İLGİLİ İÇERİK: ‘1984’ün karanlık atmosferini yeniden yorumlayan illüstrasyonlar

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...