Voyager’ın uzaylılar için kaydedilen ‘Altın Plakları’ SoundCloud’da

1977 yılında uzaya fırlatılan ve yeryüzünden en uzakta bulunan insan yapımı nesne niteliğini taşıyan Voyager 1 ve yine asıl amacı Dünya dışında başka akıllı yaşam formlarını araştırmak olan Voyager 2 uzay araçları yanlarında Dünya’nın seslerinin kodlanmış biçimde barındıran bir “Altın Plak” (Golden Record) taşıyorlardı. Söz konusu insansız uzay araçları Güneş Sistemi’nde yer alan Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün gezegenlerini geçip sonrasında yıldızlararası uzayın sınırlarına doğru ilerlemeye başladıkça bu Altın Plakların da uzay mekiklerinin herhangi bir dünya dışı zeki varlıkla karşılaşması durumunda bir tür karşılama niteliği göreceği düşünülüyordu.

Ünlü ABD’li astronom Carl Sagan’ın “kozmik okyanustaki şişeler” olarak betimlediği bu plaklarda yer alan seslerin bütün insanlığı temsil edecek biçimde yağmur sesleri, bir anne ve çocuğun sesi, taş sesleri, bir kalp atışının sesi gibi oldukça geniş bir çeşitliliğe sahip olduğu biliniyor.

İLGİLİ İÇERİK: Voyager’ın yalnız kalmasından endişelenen 5 yaşındaki çocuk ve astronotun ilginç diyaloğu

Oralarda bir yerlerde Voyager sondalarına rastlayıp bu sesleri dinleyebilen “dünya dışı zeki varlıkların” bütün bunları nasıl yorumlayacağı konusunda emin değiliz. Fakat, aradan geçen 38 yılın ardından insanoğlunu temsil eden bütün bu sesler, günümüz insanları için çok şey ifade ediyor olabilir. Evrendeki yerimizi ve hayatın anlamını sorgularken oldukça ideal bir arka plan müziği işlevi görebilecek bu sesler artık bizzat NASA tarafından SoundCloud’a yüklendi. Aslında NASA, yıllar önce bu kayıtları ayrı ayrı ses dosyaları halinde kendi internet sitesinden biraz düşük kalitede ve dinlemesi oldukça zor bir biçimde de olsa yayınlamıştı. Fakat SoundCloud üzerinden paylaşılan bu kayıtlar dinleyiciler büyük bir kolaylık sağlayacak biçimde rahatlıkla ardarda dinlenebiliyor.

Yine Sagan’ın tabiriyle “soluk mavi nokta”nın çok uzaklara doğru seyahat eden bu sesleri aracılığıyla gerçekten yalnız olup olmadığımızı yeniden düşünmek isteyenleri şöyle alalım.

İLGİLİ İÇERİK: ‘Yeni Ufuklar’, Plüton’un gizemini aydınlatıyor

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...