Netflix’ten yeni bir distopik bilim kurgu: %3

Kuzey ve Güney Amerika’da ve Avrupa’nın bir kısmında kullanıcılarına internet üzerinden hizmet veren medya sağlayıcısı Netflix, %3 adlı yeni bir televizyon dizisinin duyurusunu yaptı. Özetle, insanların büyük bir çoğunluğunun iyi bir yaşamı hiç tatmadığı kasvetli ve rahatsız edici bir gelecek vizyonu sunan %3 bu anlamda distopik bir bilim kurgu yapımı. Yapımcılığını Boutique Filmes adlı Brezilyalı stüdyonun üstlendiği dizinin yönetmeni ise Tanrı Kent (City of God) filminden hatırlayabileceğimiz Cesar Charlone. Söz konusu dizinin bir diğer özelliği de Netflix’e ait ve tamamen Brezilya’da çekilen ilk yapım olması.

The Verge’de yer alan habere göre, %3‘ün aslında bir fikir olarak bir süredir çeşitli mecralarda üzerinde konuşulduğu, 2011’de YouTube üzerinden farklı bir yönetmenin çektiği üç bölümlük bir pilot bölümün de yayınlandığı da belirtiliyor. Sıradışı senaryosuyla şimdiden büyük bir ilgi uyandıran %3‘ün dünyasında herkese; kendilerini bir çöküşe doğru giden toplumsal kargaşadan kurtarıp sıçrayış yapabilmeleri için bir şans veriliyor, fakat bu şans için başvuru yapanlar arasından yalnızca yüzde 3’ü bu sıçrayışı gerçekleştirebiliyor.

İLGİLİ İÇERİK: Sense8’in ‘seçilmiş kişileriyle’ tanışın

Görsel: Boutique Filmes

Görsel: Boutique Filmes

Dizinin 2016’nın başlarında çekilmeye başlanması ve aynı yılın daha sonraki dönemlerinde Netflix üzerinden yayınlanması planlanıyor.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...