J.R.R. Tolkien’in yazdığı ilk fantastik öykü yayınlanıyor

Özellikle Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit kitaplarıyla dünyaca ünlü edebiyat profesörü ve fantastik edebiyatın yaratıcılarından J.R.R. Tolkien’in kariyerinin ilk yıllarında, epik Fin efsanelerinden bir destanı fantastik öğeler katarak yeniden anlattığı öyküsünün ilk defa yayınlanacağı açıklandı. The Story of Kullervo adlı öykü, köle olarak satılan genç bir adamın kız kardeşi olduğunu bilmediği bir kadını baştan çıkarması ve sonrasında kendini öldürmesini konu alıyor.

The Story of Kullervo, Tolkien henüz Oxford Üniversitesi’nde bir öğrenciyken 1915 yılında yazılmış. Yazarın ilk düzyazı fantazi çalışması olduğu düşünülen yapıt, genç Tolkien’in daha sonraki döneminde Yüzüklerin Efendsi’ni de nasıl -19. yüzyılda derlenen bir Fin destanı olan- Kalevala‘nın bir bölümünün yeniden yorumlanışı olarak yazdığına dair de ipuçları veriyor. The Guardian’da yer alan habere göre, ünlü yazar The Story of Kullervo‘yu “kendi efsanelerimi yazma çabamın bir filizlenişi” olarak nitelendirmiş.

İLGİLİ İÇERİK: ‘Hobbit’in ilk baskısı rekor bir fiyata alıcı buldu

Kitabın Oxford’daki Bodleian Kütüphanesi’nde bulunan yarım kalmış el yazması daha önce yalnızca ABD’li Tolkien uzmanı Verlyn Flieger’ın hazırladığı bir akademik makalede konu alındı. HarperCollins tarafından 27 Ağustos tarihinde yayımlanacak olan bu ilk baskı ise yapıtın ilk defa geniş kitlelerle buluşması anlamına geliyor.

the story of kullervo

Kitabın yayımcısı HarperCollins, öykünün kahramanı Kullervo’yu “J.R.R. Tolkien’in karakterleri arasında muhtemelen en karanlık ve en trajik olanı” olarak nitelendiriyor ve onun “The Silmarillion‘ın trajik bir biçimde ensest bir ilişkiden doğan kahramanı Túrin Turambar’ın çok açık bir biçimde atalarından biri olduğunu” belirtiyor ve şöyle devam ediyor:

“Bunun başlı başına güçlü bir hikaye olmasının yanında, yazarın taslakları, notları ve kaynak kitap olarak kullandığı The Kalevala üzerine aldığı ders notlarının biraraya getirilerek yayınlanan The Story of Kullervo, Tolkien’in icat ettiği dünyanın yapısındaki temel taşlardan biri.”

Tolkien, 1955’te WH Auden’e yazdığı bir mektupta Kalevala hakkında şunları söylüyor: “Kalevala‘nın atmosferindeki bir şey beni muazzam bir biçimde kendisine çekmişti. Tıpkı Ovidious’u okumaya çalışan bir öğrenci gibi, Finceyi yeterince bilmiyordum ve bu yüzden orijinal metnin küçük bir parçasında ağır ağır ilerlemekten fazlasını yapamıyordum. Fakat bu efsanenin başlangıcı da Kalevala’nın bir kısmını, özellikle de bahtsız Kullervo’nun öyküsünü yeniden düzenleyerek ona kendi biçimimi verme çabasına dayanıyor.”

İLGİLİ İÇERİK: J.R.R. Tolkien’in az bilinen etkileyici resim ve çizimleri

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...