Disneyland’ler için devasa bir Star Wars dünyası inşa ediliyor

Disney’in resmi fan kulübü tarafından Kaliforniya’da düzenlenilen D23 fuarında, Disney CEO’su Bob Igor tarafından geçtiğimiz gün yapılan açıklamaya göre artık Disneyland’larda devasa bir Star Wars bölümü yer alacak. İlk aşamada, Anaheim, Kaliforniya ve Orlando, Florida’daki Disneyland’larda, 14 dönümlük (yaklaşık 56.655 metrekare) alanlar üzerinde inşa edilecek Star Wars temalı bölümler, firmanın tarihindeki bir tema üzerine kurulan en büyük bölümler olacak.

Söz konusu parkların başlıca iki çekim merkezi olması planlanıyor: Bunlardan biri Star Wars‘un ünlü uzay aracı modellerinden Millenium Falcon’un güvertesine yapılan ziyaretler ve “gizli görev” olarak nitelendirilen bir uçuş deneyimi. Diğeri ise ziyaretçilerin, Star Wars: The Force Awakens‘daki New Order ve Resistance arasında süregiden savaşın ortasına yapacakları bir yolculuk. Söz konusu parklar klasik Star Wars filmlerinden olduğu kadar Disney’in yapımcılığını üstlendiği yeni filmlerden karakterler tarafından da doldurulmuş olacak.

İLGİLİ İÇERİK: Star Wars fragmanlarının evrimi

Görsel: Disney/Lucasfilm

Görsel: Disney/Lucasfilm

The Verge’de yer alan habere göre, Disney son yıllarda elde etmeye başladığı gelişmiş sensör teknolojileri; sürükleyici, gerçek-zamanlı deneyimler üzerine yaptığı denemeler ve sanal gerçeklik teknikleri aracılığıyla yeni Star Wars bölümlerinin tema park deneyiminde yeni bir sayfa açacağı belirtiliyor.

disneyland star wars

Görsel: Disney/Lucasfilm

Editörün Notu: Böylece, “çok uzaklardaki bir galaksi”, bu dünyada gerçeğin kendisinden daha gerçek bir simülasyon evreninin parçası haline geliyor. Beyaz bir perdeye yansıtılan ve en iyi ihtimalle kendi hayatlarımız ve varoluşumuz üzerine sahici bir şeyler düşündürebilmesi gereken bu kurgunun da herhalde nihayetinde, gündelik hayatlarımızın dayanılmaz hafifliğini, -artık bizzat kurgunun kendisine yapılan- bu ziyaretlerle biraz olsun daha çekilir kılacağı tahmin ediliyor.

İLGİLİ İÇERİK: Oyun deneyimini ‘gerçeğe’ dönüştüren sanal gerçeklik tema parkı

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...