Bölünüşler ve bağlanışlar üzerine çarpıcı bir kısa film: ‘Solipsist’

Solipsist, hem teması hem de sıradışı görünümüyle deneysel bir kısa film. Dikkatli bir biçimde izlendiğinde felsefi derinliklerinin de fark edilebileceği yapım aslında yalnızca yüzeyden bakıldığında bile kolaylıkla bağ kurulabilen bir anlatıma sahip: Çarpıcı bir renk ve detay bolluğu, etkileyici görsellik ve izleyiciyi moda sokan bir müzik…

Birbirine dolaylı da olsa bağlantılı senaryolardan oluşan filmdeki her bir bölüm birleşmeye teşebbüs eden ya da fiziksel olarak birbiriyle bağlantı kuran karakterleri yansıtıyor. Ki bu durum da, aslında felsefi bir konsepte karşılık gelen kısa filmin adına da uygun düşüyor. Zira solipsist düşünceye göre yalnızca kendi zihnimizde olanları gerçekten bilebiliriz, ve dolayısıyla kendi zihnimizde olan şeyler de dışarıya kapalıdırlar, bir tür izolasyon içindedirler. Filmin yapmıcısı Andrew Huang, bununla ilgili yaptığı bir açıklamada solipsizm kavramına ve kişinin kendi zihni ve fizyolojik ortamı içinde sıkışıp kalışının yarattığı trajik durumuna karşı ilkgençlik yıllarından beri büyük bir ilgi duyduğunu belirtiyor. Filmde de temsil edildiği üzere doğanın nöronlardaki sinaptik boşluklar, dilin yapısı ve amacı üzerine olan derin düşüncesi boyunca, bu üç taslak üzerine olan fikirler ortaya çıkıyor ve bireyler arasında köprüler inşa etme teşebbüsüne odaklanıyor.

İlk gösterimini Slamdance Film Festivali’nde gerçekleştiren Solipsist, bireyler arasında bir diğer köprü inşa eden şey olarak düşünebileceğimiz internet üzerinden de artık çevrimiçi olarak izlenilebiliyor. Festivalde “En İyi Deneysel Film” ödülünü alan film son dönemlerde yapılan en etkileyici kısa filmlerden biri. Onu bu kadar etkileyici yapan konusu ve anlatımın yanında, filmde gördüğümüz yıldız efektlerinin büyük bir çoğunluğunda bilgisayar efekti yerine fiziksel efektlerin kullanılması.

Twitter ve Facebook üzerinden de takip edebileceğiniz Andrew Huang’ın bu sıradışı çalışmasının yapım aşamalarını da aşağıdaki video üzerinden izleyebilirsiniz:

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...