‘Marslı’nın yeni fragmanı yayınlandı

Başrolünde Matt Damon’ın olduğu The Martian (Marslı) filmine dair beklentilerimizin çok da yüksek olmadığını söylemek pek de doğru olmaz. Zira, Ekim ayında gösterime girmesi beklenen bu bilim kurgu filmi Andy Weir’in çok sevilen ve aynı adı taşıyan romanından, Ridley Scott gibi usta bir yönetmenin imzasıyla beyazperdeye aktarılıyor. Filmin geçtiğimiz gün yayınlanan fragmanı da beklentilerimizin neden oldukça yüksek olduğunun bir diğer göstergesi. Fragmanın biraz fazla abartılı olduğunu düşünenler yine de filmin ilk 45 dakikasını özel bir gösterimde izleyen eleştirmenlerin yorumlarını göz önünde bulundurarak rahatlayabilirler. Zira, Wired’da yer alan habere göre, Scott’ın yeni filmi kitabın bu denli sevilmesinin en önemli nedenlerinden olan eğlenceli ve zeki üslubu korumayı başarmış.

The Martian filminin senaryosu Cabin in the Woods‘un yönetmeni ve senaryosunun eş yazarlarından Drew Goddard’ın bilime duyduğu hayranlığın da bir göstergesi olduğu belirtiliyor. Kitabı okuyanların da hatırlayacağı üzere, The Martian (Marslı) imkansızı başarmaya teşebbüs eden kahraman astronotlar hakkında bir öykü gibi dursa da, detaylara daldıkça buradaki astronotların da alışılageldik, “aziz” niteliğindeki astronotlardan olmadıkları ve rahatlıkla küfür edip birçok protokol kuralını ihlal ettiklerinin anlaşıldığı bir olay örgüsüne sahip. Blade Runner, Alien ve Prometheus filmlerinde hem bilim kurgu dünyaları yaratma konusundaki muazzam yeteneğini hem de bu dünyalardaki gerçekçi ve eğlenceli karakterler ve diyaloglar oluşturmadaki ustalığını çoktan kanıtlamış olan Ridley Scott’ın da kitaptaki bu atmosferi filme başarıyla aktaracağını düşünüyoruz.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...