Doğanın gücünü antik çağın inanışlarıyla vurgulayan heykeller

İtalyan heykeltıraş Lorenzo Quinn‘in imzasını taşıyan bu çalışmalar, bir anlamda antik dönemlerdeki, Tanrılarla yeniden barış sağlayabilmek için inşa edilen heykellerin modern bir yorumunu andırıyor. Zira, Quinn’in ‘The Force of Nature’ (“Doğanın Gücü”) adını verdiği bu heykel serisi aslında benzer bir ideale işaret ediyor. Her biri kabaca 2,5 metre uzunluğunda olan bu heykeller, bildiğimiz anlamda yerçekimi yasasına meydan okuyan bir biçimde çarpıcı bir Doğa Ana figürünü, Yerküre’yi kendi etrafında döndürürken betimliyor.

Biraz magazinel bir bilgi vermek gerekecek olursa; aynı zamanda ünlü aktör Anthony Quinn’in de oğlu olan Lorenzo Quinn’in söz konusu çalışmaları oluşturmak için esinlendiği olaylar ise, son dönemlerde Tayland, ABD’nin güneyi ve dünyanın birçok yerindeki büyük kasırgaların yol açtığı yıkımlar. Bronz, paslanmaz çelik ve alüminyum materyallerden oluşan heykeller, bütün bu doğa olaylarının açığa çıkardığı enerjinin sanatsal bir düzlemdeki yansıması gibi de düşünülebilir. Bu bağlamda, heykellerde tasvir edilen bu kudretli ve öfkeli imaj bize hem doğanın gücünü hem de Quinn’in tabiriyle ona dair duyduğumuz “güvende olduğumuz duygusunun sahteliğini” de hatırlatıyor.

İLGİLİ İÇERİK: Paris’te sergilenmeye başlanan bu heykeller Platon’dan ilham alınarak yapıldı

force of nature 2

Quinn, çalışmalarını şu sözlerle açıklıyor: “Tayland’ın harap olmuş kıyılarını gördükten ve ABD’nin güneyini etkileyen kasırgaya tanık olduktan sonra Doğa Ana’ya ithaf edebileceğim bir heykel yaratmaya karar verdim.” Dünyanın çeşitli bölgelerine yerleştirilmiş olan bu heykeller bize, herhangi bir zaman diliminde doğanın öfkesinin bir anda uyanabileceğini ve beraberinde ani bir yıkımı getirebileceği gerçeğini hatırlatıyor. Quinn’in çalışmalarının aynı zamanda daha antik döneme ait ve ilkel bir şeylere de kulak verdiğini şöyle anlatıyor: “Bu ayrıca, onların öfkelerini dindirebilmek umuduyla Tanrılar için barış sunumları olan antik dönemlere ait heykellerin de bir hatırlatıcısı olarak düşünülebilir.”

force of nature 3

force of nature 4

force of nature 5

force of nature 6

force of nature 7

İLGİLİ İÇERİK: Kafka’nın ‘dönüşüm’ hâlindeki etkileyici dev metal heykeli

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...