Londra’daki ‘gökyüzü havuzu’ lüks yaşamın çıtasını biraz daha yükseltiyor

Londra’da geliştirilen, 10 katlı iki lüks apartman bloğunun arasında havada asılıymış gibi duran 25 metre uzunluğundaki bu yüzme havuzu konseptinin ilk “gökyüzü havuzu” belirtiliyor. Embassy Gardens adlı bir yerleşim alanında inşa edilmesi planlanan ve akvaryum tasarımcılarının yardımıyla 20 cm kalınlığında bir cam malzeme kullanılarak oluşturulacak bu transparan havuzun su derinliği 1,2 metre ve toplam derinliği ise 3 metre olacak. Havuz, apartman sakinlerinin en üst katta bulunan teras bar, spa ve bir sera bahçesi arasında yüzebilmelerine olanak tanıyacak. Havuzun yanına bir yürüme yolu da inşa edilecek. Söz konusu havuzun bağlantılı olduğu çatı katındaki apartman dairelerinin fiyatı ise 602,000 pound’dan (yaklaşık 2.760.000 TL) başlıyor.

Söz konusu projeyi geliştiren firma Ballymore Group’un CEO’su konuyla ilgili yaptığı açıklamada şöyle söylüyor: “Bir gökyüzü havuzuna dair bu vizyonum inşaat ve mühendislik olanaklarında sınırları zorlamaya duyduğum bir tutkudan kaynaklanıyor. Bu havuzun verdiği deneyimin gerçekten eşi benzeri olmayacak, Londra’nın merkezinde havada süzülüyormuşsunuz gibi hissettirecek.”

İLGİLİ İÇERİK: Pink Floyd’un Animals albümündeki uçan domuz ‘Algie’nin öyküsü

Görsel: Ballymore Group

Görsel: Ballymore Group

Söz konusu gökyüzü havuzu mimari açıdan oldukça göz alıcı olsa da, bu proje bir anlamda Londra’da halihazırda giderek kendisini daha da hissettiren konut problemi için de ilginç bir sembol olabilir. Zira, şehirdeki yatırımcıların ve geliştiricilerin, merkezi yerlerde uygun fiyatlı evler inşa etme sözleri vermelerine rağmen bunun yerine lüks apartmanların yapımına odaklanmaları bir süredir tartışılmakta. Londra’ki konutların önemli bir kısmının Asya ve Orta Doğu’dan gelen zengin müşteriler tarafından satın alınıp, yerel halkın bu pazarın dışında kalması da uzun bir süredir yoğun eleştirilere neden oluyor.

İLGİLİ İÇERİK: Gelecekten kartpostallar: İstanbul, 2064

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...