Suriyeli ünlü arkeolog IŞİD’le işbirliği yapmadığı için öldürüldü

Suriye’de bulunan antik kentlerden Palmira’da çalışmalar yürüten ünlü arkeolog Halid Esad, korumak amacıyla daha önceden bölgeden çıkarılan tarihi eserlerin nerede olduğunu söylemediği gerekçesiyle geçtiğimiz Salı günü IŞİD militanları tarafından öldürüldü. Guardian’da yer alan haberde, militanların onlarca insanın karşısında başını keserek idam ettikleri Esad’ın bedenini kentin ana meydanındaki bir direğe astıkları belirtiliyor.

Uzun bir süredir Palmira’daki eserlerin korunmasından sorumlu olan arkeolog Halid Esad 82 yaşındaydı. Bir aydır IŞİD militanları tarafından rehin tutulan ve Palmira’daki hazinelerin nereye saklandığını söylemesi için sorguya çekilen Esad’ın işbirliği yapmayı reddettiği için öldürüldüğü açıklandı.

İLGİLİ İÇERİK: IŞİD, Irak’ın en önemli antik kentlerinden Nimrud’a saldırdı

Geçtiğimiz Mayıs ayında Palmira antik kentini ele geçiren IŞİD, daha önce tahrip ettiği birçok tarihi kentin aksine, Palmira’daki Roma dönemine ait kalıntılara zarar vermemişti. Bunun nedeninin ise, ABD liderliğindeki Koalisyon güçlerinin, UNESCO dünya mirası olarak nitelendirilen Palmira’yı bombalayamayacağı için militanların burada korunaklı bir biçimde saklanabilmeleri olduğu düşünülüyor.

Daha önce Şubat ve Mart aylarında Irak’taki Musul Müzesi’nde büyük bir tahribata yol açan ve Dicle nehrinin kıyısında yer alan Musul’un güneyindeki antik bir Asur kenti olan Nimrud’daki eserlere de zarar veren IŞİD, bölge halkını “hafızasız, tarihsiz, kültürsüz, geçmişsiz ve geleceksiz bırakmayı istemekle” eleştiriliyor.

Hilafet ilan ettikten sonra Irak ve Suriye’nin önemli bir kısmına yayılan IŞİD, İslam tarihinin önceki dönemlerinin etkisinde kalarak Sünni İslam’ın şiddet yanlısı katı bir yorumunu savunuyor. Her türlü dini türbeyi reddeden militanlar ve Irak nüfusunun büyük bir çoğunluğunu oluşturan Şiî mezhebine mensup olanları da kafir olarak nitelendiriyor.

İLGİLİ İÇERİK: Musul Müzesi’ndeki tarihi eserlere verilen hasarın boyutları

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...