Türklerin bir dönem Efeslilerle birlikte yaşadığı ortaya çıktı

İzmir’in Selçuk ilçesinin yakınlarda yer alan ve geçtiğimiz ay alınan bir kararla UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne de dahil edilen Efes Antik Kenti’nde gerçekleştirilen son kazılar tarih kitaplarında şehir hakkında yazılanları değiştirecek nitelikte. Yeni kazılardan elde edilen bulgular, kentteki yaşamın bölgeye yapılan Türk akınlarıyla bittiği yönündeki bilginin doğru olmadığını ve Efes halkının bir dönem Türklerle yaşadığını gösteriyor.

Avusturya Arkeoloji Enstitüsü ve Efes Kazıları Başkanı Sabine Ladstaetter, antik kentin içerisinde yer alan Meryem Kilisesi’nin güneyinde 3 yıl önce başladıkları kazılarda oldukça büyük bir ev bulduklarını söyledi ve şöyle devam etti: “Yaklaşık bin 500 metrekare büyüklüğündeki bu gösterişli evde tabanları mermer ve mozaik döşemeli avlu, odalar bulundu ayrıca kazılarda şarap, zeytinyağı ve diğer ürünlerin üretiminde kullanıldığını tahmin ettiğimiz parçalarla karşılaştık.”

İLGİLİ İÇERİK: Homeros’un İlyada’sını orijinal Antik Yunancasından dinleyin

Söz konusu bilgiler Ladstaetter’e göre, Efes’teki yaşamın yedinci yüzyılda bitmediğini ve şehre ilk olarak yedinci yüzyılda gelen Müslümanların Efeslilerle yan yana aynı limanı kullanarak yüzyıllarca yaşadığını gösteriyor.

Yapılan kazılarda elde edilen bulgular, bölgeye ilk olarak 1304 yılında gelen Türklerin de yine Efeslilerle birlikte yaşadığına işaret ediyor.

İlk kuruluş yılları Cilalı Taş Devri’ne kadar uzanan, Helenistik ve Roma dönemlerinde en parlak dönemlerini yaşayan ve bir dönem Roma’nın Asya eyaletinin başkenti de olan Efes Antik Kenti’ndeki yeni kazılar Ladstaetter tarafından 2015 yılının en kapsamlı kazısı olarak nitelendiriliyor.

İLGİLİ İÇERİK: Bin yıllık zeytin ağaçları kültür turizmine dahil ediliyor

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...