Google, Alphabet’in altında yer alan ilk yeni şirketini tanıttı

Geçtiğimiz haftalarda yeni bir yapılanmaya giderek, Google’ın da bir parçası olacağı Alphabet’in duyurusunu yapan teknoloji devi, biyoloji ve genetik teknolojilerine yöneliyor.

Google’ın Larry Page’le birlikte iki kurucusundan biri olan ve aynı zamanda yeni üst yapılanma Alphabet’in de başında yer alan Sergey Brin, Alphabet çatısı altında yer alacak olan ilk yeni şirketi duyurdu. Life Sciences adlı şirket adından da tahmin edilebileceği üzere daha çok biyoloji ve genetik çalışmalarına ve bu alanlarda üretilecek yeni teknolojilere odaklanacak. Bildiğimiz anlamda Google’ın çalışma alanlarının oldukça dışında kalan bu başlıklarla ilgilenecek olan böyle bir yeni firmanın duyurusu yine de beklenen bir şeydi. Zira, bizzat Larry Page tarafından Alphabet’in duyurusunun yapıldığı açıklama metninde Google’ın daha farklı alanlara yönelebilmesi için yeni bir yapılanmanın gerekliliğinden bahsediliyordu.

İLGİLİ İÇERİK: Google, sizinle hayatın anlamını tartışabilen bir ‘chatbot’ üretti

Bununla birlikte birçok kişi; söz konusu yeni çalışma alanları bir hayli heyecan verici ve potansiyel olarak da büyük bir getiriye sahip olsa da, bu hamlenin bir risk anlamına gelebileceğini de belirtiyor. Bunun en önemli nedeni de bu çalışma alanlarının Google için yine de oldukça yeni olması ve halihazırdaki tecrübeleriyle çok da bağlantılı olmaması.

Yeni Alphabet şirketi Life Sciences’ın kamuoyuyla paylaşılan bazı projeleri şöyle:

– Diyabet hastalarının kanındaki şeker düzeyini ölçebilen akıllı konakt lensler

– Kanseri tanımlayabilen ve onunla mücadele edebilen nano-partiküller

– İnsan vücudu ve onun gen haritasının şimdiye kadar yaratılmış en detaylı portresini oluşturmaya yönelik bir başlangıç

Daha önce Google’a bağlı olan Google Life Sciences şirketinin bir devamı niteliğindeki Life Sciences’ın başında, yine daha önceki yönetici Andy Conrad bulunuyor olacak. Bu durum da, aslında Alphabet’le beraber gelen bu yeni düzenlemenin bazı ünvan farklılıkları ve genel yapılanmadaki yenilikler dışında fazla bir değişiklik yaratmayacağını gösteriyor. Fakat, yeni şirketin vizyonuna dair kamuoyuna açıklanan spesifik hedefler, gündelik hayatımızdaki birçok teknolojiyle insanlığa şimdiden bir biçim vermeye başlayan Google’ın artık doğrudan insan biyolojisi ve genetiği üzerinden de bize yön verebileceğini gösteriyor.

İLGİLİ İÇERİK: İsveç’teki bir ofiste çalışanların derisinin altına çip yerleştirilmeye başlandı

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...