Wes Anderson filmlerinde görülen bütün kitaplar

Son dönemin en sıradışı yapımlarına imza atan yönetmenlerden Wes Anderson’ın kendine özgü bir senaryosu ve üslubu olan filmlerinde izleyenlerini daha yaratıcı olmaya iten bir şeyler olduğu kesin. Zira, çarpıcı estetik ve simetri anlayışıyla dikkat çeken Rushmore, Moonrise Kingdom ve The Grand Budapest Hotel gibi filmlerin etkisinde kalan birçok Wes Anderson hayranı, yönetmenin bu tuhaf sinema anlayışına dair temaları keşfedip belirli sahneleri kesip koyarak birçok eğlenceli video oluşturuyor.

Bunun en son örneklerinden birisi de, aynı zamanda The A to Z Review‘in kurucusu olan Luis Azevedo‘nun hazırladığı ve Anderson’ın filmlerinde görülen kitaplara odaklanan “Bibliophilia – Books in the Films of Wes Anderson” adlı video.

İLGİLİ İÇERİK: David Bowie’nin yaratıcılığının işaretlerini veren 75 kitap

Azevedo, aşağıda görülebilen çalışmasını şu sözlerle açıklıyor:

“Wes Anderson’ın işlerinde, kitapların ve sanat eserlerinin genel olarak hafızayla kurmuş oldukları güçlü bir bağ var. The Royal Tenenbaums (2001) filmle aynı adı taşıyan bir kitapla başlıyor, tıpkı Fantastic Mr. Fox (2009) da olduğu gibi. The Grand Budapest Hotel (2014) de yine bir kitapla başlıyor ve bir kitapla bitiyor. Moonrise Kingdom (2012) artık varolmayan bir yerin resmiyle bitiyor. Bu filmlerin açık bir mesajı var: kitaplar hikayeler barındırırlar, ki tam da böylece bu hikayelerin içerisinde varolabilirler ve onlar üzerinden yaşamaya devam edebilirler.”

Azevedo’nun hazırladığı bu videoya dair daha detaylı bir açıklama, bir kaynakça, filmografi ve daha fazlası için bu adresi ziyaret edebilirsiniz.

İLGİLİ İÇERİK: Dünyanın en eski renkli kitabı dijital ortama aktarıldı

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...