Microsoft, Windows 95’in 20. yılını Rolling Stones’la kutluyor

Microsoft‘un ürettiği işletim sistemi Windows’un MS-DOS temelinde yükselen dördüncü ana sürümü Windows 95, 20. yılını kutladı. Bundan 20 yıl önce, 24 Ağustos 1995’te tanıtımı yapılarak piyasaya sürülen işletim sistemi için efsanevi rock grubu Rolling Stones‘un hit şarkılarından “Start Me Up”ın tema müziği olduğu büyük bir gösteri düzenlenmişti. Binlerce kişi, bir CD’de sunulan Windows 95’in bir kopyasını satın almak için sıraya girdiğinde yine fonda bu şarkı çalıyordu. Microsoft’un milyonlarca dolar harcayarak gerçekleştirdiği Windows 95’in tanıtımının bir parçası olan TV reklamlarının büyük bir çoğunluğunda da yine “Start Me Up”ın melodileri duyuluyordu.

Aşağıdaki videoda yer alan, Microsoft CEO’su Bill Gates‘in de aralarında bulunduğu Microsoft ekibinin sahnede şarkı eşliğinde dans ettiği görüntüler bilişim teknolojisi tarihinin belki de en samimi anlarından biri.

İLGİLİ İÇERİK: Microsoft’un yeni hologram teknolojisi: HoloLens

Microsoft, yine hem şirket hem de kişisel bilgisayar teknolojilerinin tarihinde oldukça önemli bir adım olan Windows 95’in 20. yılı şerefine, dün aldığı bir kararla söz konusu şarkıyı ücretsiz olarak paylaştı. Windows Store, üzerinden erişime sunulan ve dün gece yarısı 11:59’a kadar indirilebilen şarkı Windows 95’le bugün ne kadar özdeşleştirilebilir pek emin değiliz. Fakat videoda görüldüğü üzere Bill Gates’in şarkıya uyum sağlamaya çalışırken yaptığı muhteşem dans figürlerinin en unutulmaz Windows 95 hatırası olduğu kesin. Aşağıda ise dünyanın dört bir yanında büyük bir heyecan ve ilgiyle karşılanan Windows 95’in farklı şehirlerden ilk kullanıcılarına ait kareler yer alıyor:

windows 95

Avustralya. Fotoğraf: Getty Images/AFP/Torsten Blackwood

Reuters/Luis D'Orey

Singapur. Reuters/Luis D’Orey

windows 95 3

Tokyo. Fotoğraf: AP Photo/KK

windows 95 4

Tokyo. Fotoğraf: AP Photo/KK

windows 95 5

Auckland, Yeni Zelanda. Fotoğraf: Reuters

windows 95 6

New York. Fotoğraf: AP Photo/Adam Nadel

windows 95 7

Fotoğraf: AP Photo/Katsumi Kasahara

windows 95 8

Bill Gates, Budapeşte parlamentosunda. Fotoğraf: Reuters

İLGİLİ İÇERİK: Bill Gates, insan dışkısından elde edilen içme suyunu test etti

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...