Sonsuz olanaklar sunan yeni bir sanal gerçeklik teknolojisi

1999 yılında gösterime girdiğinde, yalnızca sinema anlayışımızı değil neredeyse bütün bir hayata olan bakış açımızı da değiştirebilecek bir etki yaratan kült bilim kurgu filmi The Matrix, insanlığın çok büyük bir kısmının ayrıntılı bir biçimde hazırlanmış son derece kompleks bir sanal dünyaya hapsolduğu bir gelecek vizyonu ortaya koyuyordu. Bundan 16 yıl öncesine ait bu senaryoda anlatılanların gerçeğe dönüşebilme ihtimali yakın bir zamana kadar oldukça uzak bir ihtimal gibi duruyordu.

Fakat, Popular Science’ta yayınlanan bir haber, bilim insanlarının fiziksel gerçekliği, ondan ayırdetmenin çok daha imkansızlaştığı bir bilgisayarla üretilmiş sanal gerçekliği üretmeye başladıklarını ortaya koyuyor. Sanal gerçeklik, 3D yazıcılar ve modeller ve benzeri teknolojiler üzerine odaklanan Michigan Üniversitesi‘ne bağlı UM3D Laboratuvarı’nda elde edilen ve aşağıdaki videoda görülebilen bu yeni teknik nerede durduğunuza bağlı olarak size yeterince heyecan ya da bir tür dehşet duygusu (ya da ikisini birden) verebilir.

İLGİLİ İÇERİK: Facebook, uygulamalarının sanal gerçeklik versiyonları üzerinde çalışıyor

Üniversitenin 1997 yılından beri, özel projeksiyon duvarlarıyla çevrili 3 metrakarelik küçük bir odada önemli sanal gerçeklik çalışmalarına ev sahipliği yaptığı biliniyor. Araştırmacıların yakın bir zamanda bir sanal gerçeklik makinesiyle güncelledikleri, MIDEN (Michigan Immersive Digital Experience Nexus) adı verilen bu oda, daha önce de Bioschok Infinite’ten Mass Effect serisine kadar en detaylı ve başarılı video oyunlarının üretimininde de kullanılmış.

MIDEN’ın bir sanal gerçeklik makinesiyle güncellenmesiyle, artık alanda bitkiler, su, duman ve ateş gibi tamamen gerçekçi efektleri de içeren, neredeyse gündelik hayat formatında bir simülasyonun oluşturulması sağlanmış. Bununla birlikte, MIDEN’ın sahip olduğu izleme sistemi sayesinde, bütün bu sanal ortamlarda bütün yönlere doğru sonsuz ve özgür bir biçimde ilerleyebilmek ve kapılar, silahlar gibi çeşitli nesneleri hareket ettirebilmek de mümkün.

2016 yılında tüketicilerin kullanımına da sunulması beklenen bu sanal gerçekliğin yaratıcısı UM3D, konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında söz konusu gelişmeyi şöyle ifade ediyor: “Bu sistem yalnızca oyun tutkunlarına değil, aynı zamanda araştırmalar ve keşifler, özellikle de insan davranışları ve çevresel etkiler gibi çalışmalar için yüksek kalitede görsellikler arayanlara da yönelik bir gelişme.”

İLGİLİ İÇERİK: Oyun deneyimini ‘gerçeğe’ dönüştüren sanal gerçeklik tema parkı

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...