Uzaylıların yarattığı bir ‘hayvanat bahçesinde’ yaşayan insanlar

Geçtiğimiz aylarda keşfedilen ve Dünya’ya olan benzerliğiyle dikkat çeken Kepler-452b’yle karıştırılmaması gereken bir ada sahip olan kısa film; Kepler X-47, yönetmenliğini Erin Li‘nin üstlendiği etkileyici bir yapım. Film, genç bir kadının yabancı bir gezegende uzaylılar tarafından -bir tür “hayvanat bahçesi” konseptiyle- oluşturulmuş komforlu bir “kafeste” verdiği mücadeleyi konu alıyor. Oldukça başarılı bir sanat yönetmenliğine de sahip olduğunu fark ettiğimiz yapımda kahramanımızın bu kafesteki rahat yaşam ve başka bir yerde belirsiz bir gelecek arasında bir tercih yapmak durumunda kalışını izliyoruz.

kepler x-47 2

Yönetmen Erin Li, hikayenin ardında yatan fikri, filmin internet sitesinde yaptığı açıklamada şöyle ifade ediyor:

“İnsanların tıpkı hayvanlar gibi yakalanıp isteklerine bağlı olarak tutsak edilmeleri fikrini biraz daha ileri götürmek istedim. İnsanlar için yılın büyük bir kısmında masalarına zincirliymiş gibi oturmak ve zamanlarının çoğunu kutu gibi bir odada geçirmek normal bir şey. Bizim işkolik kültürümüz de çalışmak için yaşamaya dayalı bir hayat tarzını ödüllendiriyor.

Büyük bir kısmımız hayatı olduğu gibi, sorgulamadan kabul ediyoruz, ve artık iyice kirlenmiş bir Amerikan Rüyası yarışına kendi rızamızla bağlanıyoruz. Nihayetinde, Kepler X-47, insanlığın, kendimiz için yaratmış olduğumuz absürt yaşam koşullarının bir sorgulanışı, ve insanların büyük çoğunluğunun, bu özgürlüğümüzden vazgeçmek anlamına gelse bile belirsiz olan karşısında nasıl güvende ve komforlu olmayı seçtiğinin bir incelenmesi.”

Kepler X-47 için 1974-1981 yıllarında Kaliforniya’da düzenlenen “Under the Big Black Sun” sergisinden esinlendiğini belirten Erin Li, bu sergide yer alan ve o dönem Kaliforniya Valiliği’ne aday olan sanatçı Lowell Darling’in yürüttüğü, seçimlerle bir anlamda alay eden kampanyasından etkilenmiş. Zira, Darling’in vaatlerinden birisi, içinde sadece insanların olacağı bir “hayvanat bahçesi” yaratmakmış. Bu vaade göre, bütün hayvanların gerçek yaşam alanlarına döneceği bu bahçede, işsiz insanlar hayvan kostümleri giymeleri koşuluyla hükümet tarafından istihdam edilecekti.

kepler x-47 3

kepler x-47 4

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...