Assos Antik Kenti’ndeki Aristoteles heykeli saldırıya uğradı

Platon ile birlikte Batı düşüncesinin temellerini atan en önemli iki filozofundan biri olarak kabul edilen ve M.Ö. 347-344 yılları arasında Assos‘ta yaşayan Aristoteles‘in bölgede bulunan heykeli saldırıya uğradı. Bugün Çanakkale’nin Behramkale ilçesinin yakınlarında yer alan Assos antik kentinde yaşadığı dönemde buraya bir okul kuran Aristoteles’in heykeli 2009 yılında bölgeye yerleştirilmişti. Doğal güzelliği, tarihi eserleri ve yılda iki defa düzenlenen Assos’ta Felsefe etkinlikleriyle her yıl birçok ziyaretçiye ev sahipliği yapan Assos’taki Aristoteles heykeline saldıranların kimliği henüz belirlenemedi.

Sağ kolunun kırıldığı ve yüzünün de tahrip edildiği görülen heykel, onarılması amacıyla Behramkale Köyü Muhtarlığı’nın girişimleriyle İzmir’e gönderildi. Uzman bir heykeltıraşın onarmasının ardından yeniden Assos Antik Kenti’nin girişine dikileceği belirtilen Aristoteles heykeli, Behramkale Köy Muhtarı Hüseyin Kaplan’a göre bölgeye gelen yerli ve yabancı turistler tarafından büyük bir ilgi görüyordu.

İLGİLİ İÇERİK: ‘Assos’ta Felsefe’ toplantılarında bu yıl ‘pozitivizm’ ele alınacak

assos aristoteles

Saldırıya uğran Aristoteles heykeli. Fotoğraf: CNN Türk

Assos ve Aristoteles

Assos, Aristoteles’in ilk felsefe okulunu kurduğu yerleşim birimi olarak felsefe ve dünya tarihinde de oldukça önemli br yer sahip.

Mantığın öncüsü olarak kabul edilen ve bilim, felsefe ve dil üzerine yazdığı eserlerle Orta Çağ ve Rönesans dönemindeki Batı düşüncesine de büyük bir etkisi olan Aristoteles, Platon’la 20 yıl boyunca Atina’daki akademide çalıştı. Ardından antik dönemin en önemli liman kentlerinden biri olan Assos’ta kurduğu felsefe akademisinde dersler veren Aristoteles, yine en önemli tarihsel figürlerden Büyük İskender’in de öğretmenliğini yaptı. M.Ö. 323’te eski bir şiiri yüzünden dinsizlikle yargılanan Aristoteles bundan bir yıl sonra Yunanistan’ın Euboea (Eğriboz) Adası’nda öldü.

İLGİLİ İÇERİK: Platon’un ünlü Symposion diyaloğunu modern zamanlara uyarlayan film

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...