Banksy: ‘Sanat eserlerinin yeri müzeler olmamalı’

Nedir bu?

Özünde bu bir sanat, eğlence ve giriş-düzeyinde bir anarşizm festivali. Karşıkültüre dair olan şeyleri tam da onun üzerinden kolayca ulaşabileceğiniz bir yer. Bütün bu haklardan yoksun bırakılmış olanar için bu hakların erişilebilir olduğu bir tema park. Sanırım bunun teması; tema parklarının daha büyük temalara sahip olması gerektiği olan bir tema park olduğunu söyleyebiliriz.

Nerede bu yer?

Burası bir havuz, güneşlenme alanı ve küçük bir amfitiyatronun bulunduğu, önceden bir yüzme havuzu bölgesi olan büyük ölçüde takviye edilmiş iki buçuk dönümlük bir sahil alanı. Kendime şunu sordum: İnsanlar sanat eserlerine bakmaya gittiklerinde en çok sevdikleri şey nedir? Kahve. Bu yüzden ben de bir kafesi, kokteyl barı, bir restoranı ve başka bir barı daha olan bir sanat galerisi açtım. Ve biraz da sanat eseri olan.

Neden böyle bir park?

Hafif aile eğlenceleri için geçerli olan aşırı kurumsal kibarlıktan bıkmış biriyseniz, o halde burası sizin temel marka dinamiğinizle bağlantı kurmanızı sağlayacak özel bir boş zaman geçirme fırsatı. “Artık sanatın bir anlamı var mı?” diye sormak yerine, “‘Sanatın artık bir anlamı var mı?’ diye sormanın bir anlamı olup olmadığını” soruyor.

İLGİLİ İÇERİK: Banksy’nin distopik tema park biçimindeki yeni sergisi: Dismaland

Düşük gelirli aileleri “mükemmel sanat izleyicileri” olarak tanınmlamıştınız. Neden?

“Düşük gelirli tatilciler” gerçekten sanat için mükemmel bir izleyici kitlesi. İngilizlerin deniz kenarı deneyimlerinde bazı görüntüler, hatıraları ya da duyguları güçlü bir biçimde çağrıştıran bir şeyler var. Bu park da, her Aralık ayında inşa ettikleri ve ticaret standartları yüzünden kapatılan ve bir türlü ayakta kalamayan kış temalı harikalar diyarı konseptini model alıyor. Bu kış tema parkları, başlarına bantlanmış boynuzlarıyla, sandıktan yapılmış bir kızağı çeken çoban köpeklerini görebilmeniz için sizden 20 pound talep eden yerler. Esasen böyle yerler Lawrance Llewelyn Bowen gibi kişilerin onaylayacağı türden tema parklar. Küçük bir sahil kasabasına bir sanat eseri yerleştirmenin avantajı orada yalnızca eşeklerle rekabet ediyor olmanız. Bence bir müze gidip de bir sanat eserine bakmanız için kötü bir yer; çünkü bir sanat eserine dair olabilecek en kötü bağlam bir başka sanat eseri.

Diğer sanatçıları vitrine çıkarmak neden önemli sizin için?

Küratörlük şaşırtıcı bir biçimde yaratıcı bir süreç olabiliyor: insanlardan öğrenmeye başlıyorsunuz, paralellikler oluşturuyor ve anlamlar yaratıyorsunuz, bütün bunları da elinize bir kalem almadan ya da yataktan çıkmadan yapabiliyorsunuz.

Sokak sanatına artık sırtınızı mı döndünüz?

Bu etkinlik için, evet.

Çalışmalarınız tekrar satıldığında ya da kaldırıldığında nasıl hissediyorsunuz?

Bunun hakkında fazla düşünmüyorum, fakat bir bütün olarak sanat formu açısından bu sağlıksız bir durum. İllegal bir biçimde bir şeyler resmettiğinizde kameralar, polisler, mahalleyi kolaçan etme zorunluluğu, kafanıza şişe fırlatan sarhoşlar gibi zaten uğraşmanız gereken bir sürü şey var. Dolayısıyla buna bir de “yıkıcı sanat spekülatörlerini” eklemek her şeyi olduğundan daha da zorlaştırıyor. Graffiti önemli ve geçerli bir sanat formudur, kapitalist girişimler tarafından ortadan kaldırılırsa gerçekten yazık olur.

Sanat piyasasının yaratıcılığı zehirlediğini düşünüyor musunuz?

Sanat piyasasının yaratıcılığı cesaretlendirmediği kesin. Diğer endüstrilerin büyük bir çoğunluğu gibi o da düzenli bir temelde tanınabilir ürünü güvenilir bir biçimde sunabiliyor olmayı ödüllendiriyor. Ki bu da heyecan verici sanat eserleri için zorunlu bir reçete değil. Radyoda birisini şunu söylerken duydum, Richard Ashcroft’tu sanırım, şöyle diyordu: “Bir felaket olma potansiyeli taşımadığı sürece bu sanat değildir.” İşte tam da bu yüzden aylarımı ıssız bir yerdeki terkedilmiş ve pis bir yüzme havuzu alanına yerleştirmek için biçimsiz fiberglas panayır heykelleri yaparak geçirdim.

Son seçimlerde Tory’ye mi oy verdiniz?

Hayır.

 

27 Eylül 2015 tarihine kadar ziyaretçilere açık olan Dismaland’ın dün yayınlanan harika tanıtım videosu:

Söyleşi: The Guardian
Çeviri: Volkan Alkor

İLGİLİ İÇERİK: Banksy, yeni duvar resimleri için Gazze Şeridi’nde

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...