Yeşilçam belgeseli ‘Remake, Remix, Rip-Off’ Londra’da gösterime giriyor

Almanya’da yaşayan yönetmen Cem Kaya’nın, 1970’ler ve 80’lerde çekilen Yeşilçam filmlerini ele aldığı belgeseli “Remake, Remix, Rip-Off” İngiltere’de gösterime giriyor. Bugün uluslararası bir üne kavuşmuş birçok filme imza atan dönemin yönetmenleri, oyuncuları ve düblorleriyle yapılan söyleşilerin de yer aldığı belgeselde Hollywood’un gişe filmlerinin Türk sinemasına uyarlanışlarının öyküsü de eğlenceli itiraflarla anlatılıyor. Cüneyt Arkın, Çetin İnanç, Eşref Kolçak, İzzet Günay, Halit Refiğ ve dönemin diğer birçok önemli ismiyle yapılan söyleşiler bugün daha çok naif ve samimi yanlarıyla birer kült haline gelmiş yapımlar hakkında bilmediğimiz birçok detayı ortaya çıkarıyor.

remake poster

Londra’da 27-31 Ağustos’ta gerçekleştirilecek olan FrightFest kapsamında katılımcılarla buluşacak olan belgesel, ayrıca önümüzdeki Eylül ayında da Austin, Texas’taki Fantastic Fest’te izleyicilerle buluşacak. Austin’deki festivalde yapılacak gösterim için belgeselin yönetmeni Cem Kaya’yla birlikte ABD’ye seyahat edecek olan Dünyayı Kurtaran Adam’ın yönetmeni Çetin İnanç’a göre, bir zamanlar ondan birçok şeyi ödünç aldığı Amerikan film endüstrisi artık kendisinin en büyük hayranı haline gelmiş durumda.

Çocukluğunu 80’li yıllarda Almanya’da geçiren bir Türk göçmen ve Yeşilçam filmleri hayranı Kaya ise o dönemlerde gerçek Türk kültüründen uzakta bir yaşam sürdüklerini belirtiyor. Üvey babasının bir video mağazasına sahip olduğunu söyleyen Kaya, bütün bu filmlerin bu kültüre giden sahip olduğu tek yol olduğunu ifade ediyor. The Guardian’a verdiği demeçte çocukluk yıllarını bu filmleri her gün defalarca izleyerek geçirdiğini anlatan Kaya, bu hikayeyi dünya çapında tanıtmak ve başkalarının da bu filmleri sevdiğini görmenin son derece özel bir deneyim olacağını belirtiyor.

İLGİLİ İÇERİK: Altyazı’dan ‘Gayri Resmî ve Resimli Türkiye Sinema Sözlüğü’

Görsel: Remakeremixripoff.com

Görsel: Remakeremixripoff.com

Görsel: Remakeremixripoff.com

Fotoğraf: PR

İLGİLİ İÇERİK: Türkiye’deki kültür ve doğa katliamına odaklanan çarpıcı bir belgesel

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...