Facebook, ilk defa 24 saatte bir milyar kişi tarafından kullanıldı

Popüler sosyal paylaşım sitesi Facebook, kurulduğu günden bu yana ilk defa geçtiğimiz Pazartesi günü, bir günde 1 milyar kullanıcı tarafından ziyaret edildi. Bundan 11 yıl önce, 4 Şubat 2004’te ABD’de Harvard Üniversitesi’nin bir yurt odasında kurulan “sosyal ağ”, şirketin CEO’su Mark Zuckerberg’in geçtiğimiz Perşembe günü Facebook’ta yayınladığı bir gönderide açıkladığı üzere 24 saatlik zaman dilimi içerisinde dünya nüfusunun yedide biri tarafından kullanıldı.

Bu gelişmenin Facebook için bir kilometretaşı olduğunu belirten Zuckerberg, şöyle devam etti: “Ekonomik verilerimiz hakkında konuşurken, ortalama rakamları kullanırız, fakat bu gerçekten farklı bir durum. Böyle bir kilometre taşına ilk defa erişiyoruz, ve bu bütün dünyayı birbirine bağlamak için yalnızca bir başlangıç.”

İLGİLİ İÇERİK: Facebook, uygulamalarının sanal gerçeklik versiyonları üzerinde çalışıyor

Zuckerberg, Facebook’u 2004’te Harvard’daki yurt odasında yarattığından beri, sosyal ağ ABD’de ve bütün dünyada en çok ziyaret edilen ikinci internet sitesi haline geldi. Halihazırda ortaya konulan raporlara göre, sosyal ağı bir ay içerisinde 1,49 milyar kişi aktif olarak kullanıyor. Ki bu da, geçtiğimiz Pazartesi günü boyunca Facebook’un toplam kullanıcı sayısının üçte ikisinin siteye giriş yaptığı anlamına geliyor.

Facebook’a üye olan ve siteye giriş yapan kişi sayısının bu çarpıcı artışıyla birlikte, şirket farklı girişimlerle de internete yön vermeyi hedefliyor. Örneğin, Facebook’un bir mobil uygulama ve internet sitesi aracılığıyla herkese ücretsiz internet erişimi sağlamayı hedefleyen Internet.org adlı girişimi halihazırda Afrika, Latin Amerika ve Asya’nın bazı bölgelerinde kullanılabiliyor. Facebook, ayrıca, internet erişiminin sınırlı olduğu yerlerde Web’e erişim sağlanabilmesi amacıyla güneş enerjisiyle çalışan drone teknolojileri üzerinde çalışıyor.

İLGİLİ İÇERİK: Gökkuşağı fotoğrafları Facebook’un bir diğer sosyal deneyi miydi?

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...