Ridley Scott, bir sonraki filminin ‘Prometheus 2’ olacağını doğruladı

Ridley Scott’ın uzay maceralarından vazgeçmeyeceği artık kesinleşti. Bu aralar yine bir bilim kurgu yapımı olan The Martian‘la gündemde olan ünlü yönetmen, geçtiğimiz günlerde, Empire’la yaptığı bir söyleşide bir sonraki projesinin 2012 yılında gösterime giren Prometheus‘un devam filmi olacağını kesin bir dille açıkladı. Bir sonraki filmi için çekimlerin yapılacağı mekanları araştırmaya başladığını belirten yönetmen, bu filmin de Prometheus 2 olduğunu belirtti.

Yaratılış ya da insanın kökenine dair çarpıcı bir mitolojik arka plan sunan ve etkileyici görsel efektleriyle dikkat çeken ilk Prometheus filmini henüz izlememiş ya da hatırlamayanlar için kısa bir hatırlatma yapmak gerekecek olursa, söz konusu yapımın aslında Alien filmlerinde anlatılan hikayenin de öncesine gittiğini ve oradaki evrene bir temel oluşturduğunu söyleyebiliriz. Yeryüzündeki zeki yaşamın kökenlerini de bir anlamda radikal bir biçimde ele alan film, Alien‘da karşımıza çıkan Xenomorph’ların da nasıl oluştuğuna bir açıklama getiriyordu. İlk Prometheus, senaryo ve kurgu açısından bazı olumsuz eleştiriler alsa da, gişede büyük bir başarı yakalamıştı. Ki bu da, filmin Alien‘la başlayan bu mitolojisini biraz daha geliştirmesine ve bir devamının çekilmesine olanak tanıdı.

Prometheus 2‘nin çekileceğinin kesinleşmesi, hiç kuşku yok ki Scott’ın bu evrene yeniden dönmesini isteyen hayranlar için harika bir haber. Diğer yandan, bu gelişme Neill Blomkamp tarafından yönetilecek Alien 5’ın da bir süre daha ertelenmesi anlamına gelecek.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...