Laboratuvar ortamında manyetik solucan delikleri yaratıldı

Barselona’daki Universitat Autònoma‘dan fizikçiler, bir bilim kurgu romanından çıkmış gibi görünen bir gelişmeye imza atarak, manyetik bir solucan deliği inşa edebilen bir cihaz yarattılar. Aynı üniversitede fizik alanında bir doktora öğrencisi olan Jordi Prat-Camps konuyla ilgili Scientific American’da yer alan açıklamasında, elde ettikleri bu cihazın manyetik olarak görünmeyen bir yol boyunca uzaydaki bir noktadan diğerine doğru manyetik alanı ilettiğini belirtti ve şöyle devam etti: “Manyetik bir bakış açısından, bu cihaz bir solucan deliği gibi, yani bu manyetik alan fazladan bir özel boyut üzerinden transfer ediliyormuş gibi hareket ediyor.”

Solucan delikleri fikri Albert Einstein’ın teorilerine dayanıyor. Einstein, 1935 yılında Nathan Rosen’la yaptıkları çalışmalarda genel görelilik teorisinin uzay-zamandaki iki farklı noktayı birbirine bağlayabilen köprülerin varlığına olanak tanıdığını keşfetmişlerdi. Bu Einstein-Rosen köprüleri, ya da solucan delikleri teorik olarak büyük mesafeler arasında anında bir tür tünel oluşturabilecek şeylerin mümkün olduğunu gösteriyordu. (Yine de, bu teoride bahsi geçen tüneller son derece küçük bir boyuta sahip, ve bu da bir uzay yolcusunun buraya sığmasının pek olanaklı olmadığına işaret ediyor.)

İLGİLİ İÇERİK: Interstellar’ın kara delikleri bilimsel araştırmaları nasıl etkiledi?

Barselona’daki fizikçilerin temelini attığı bu yeni solucan deliği formu ise aslında bir uzay-zaman solucan deliği özelliği taşımasa da, ilk olarak 2007’de Physical Review Letters’da ortaya atılan “görünmezlik pelerini” teorisinin gerçekleşmesi anlamına geliyor. Bu türden solucan delikleri, elektromanyetik dalgaları dışarıdan bakıldığında görünmez hale getiriyor. Prat’a göre, bu noktadaki asıl zorluk bu yöntemin aşırı elverişsiz ya da üzerinde çalışması çok zor olan materyaller için gereken ışıkla birlikte çalışmasını sağlamak.

Fakat, yapılan çalışmalarda bir manyetik solucan deliğini yapmak için gerekli olan materyallerin halihazırda zaten varoldukları ve elde edilmelerinin düşünüldüğünden çok daha kolay olduğu ortaya çıktı.

Prat’a göre, benzer maneytik solucan deliklerini uzayda konumlandırabilmenin bir yolunu bulmak şu aşamada olanaklı değil fakat söz konusu teknoloji Dünya üzerinde, örneğin Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR) gibi çeşitli uygulama alanları bulabilir.

İLGİLİ İÇERİK: Kara deliklerden kurtulmayı başaran parçacıkların gizemi çözülüyor mu?

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...