Ay yüzeyi 2016’da reklam panosuna dönüşüyor

Reklamcılık, Dünya’nın sınırlarını da aşan dev bir adım atmak üzere. Zira Japonya’da bulunan Otsuka Pharmaceutical adlı bir firma, önümüzdeki yıl Pocari Sweat adlı spor içeceğinin logosunun yer aldığı özel bir “zaman kapsülünü” Ay yüzeyine yerleştirmeyi hedefliyor. Söz konusu kapsülü Ay’a indirecek olan; uzay teknolojileri geliştren özel bir ABD’li bir firma Astrobotic Technology’ye ait Griffin uzay aracı her şey planlandığı gibi giderse 2016’nın son aylarında bir SpaceX Falcon 9 uzay mekiğiyle uzaya fırlatılacak.

Space.com’da yer alan habere göre, “Lunar Dream” adı verilen kapsül, toz halidneki bir Pocari Sweat içeceğinin yanında, dünyanın dört bir yanından insanlar tarafından doldurulan mesajlarla kaplı titanyumdan yapılma plakalar da barındıracak. Bu bağlamda, zaman kapsülü için gelecekte öngörülen işlev; yıllar sonra Ay’ı keşfetmeye devam edecek olan astronotların Ay yüzeyinde elde edecekleri suyla içeceğin kutusundaki tozu karıştırıp bir Pocari Sweat’in tadını çıkarmaları.

İLGİLİ İÇERİK: Tokyo, reklamlar olmadan nasıl görünürdü?

İnternet üzerinden zaman kapsülündeki plakalara adınızı yazdırmak için başvuruda da bulunabileceğiniz söz konusu projeyle ilgili daha fazla bilgiye bu adresten erişebilirsiniz.

İLGİLİ İÇERİK: NASA’dan Ay’ın karanlık yüzünü aydınlatan görüntüler

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...