Dünyadan kovulan robot Adem ve Havva’nın öyküsü: ‘Blank Bodies’

Son dönemde gösterime giren Chappie ve Ex Machina gibi bilim kurgu yapımları belirli hizmetleri yerine getirmek için bir öğrenme kapasitesine sahip olan robotlar hakkında çarpıcı öyküler sundular. Bir anlamda benzer bir temele yerleştirebileceğimiz, yönetmenliğini Ryan Weatrowski’nin üstlendiği Blank Bodies adlı bu kısa filmde de iki robotun bir grup sanatçı tarafından ifadesiz ve boş birer lehva işlevi görecek biçimde tasarladıklarını, fakat ikilinin birbirlerine aşık olmasıyla işlerin planlandığı gibi gitmediğini görüyoruz.

Söz konusu yapım etkileyici görselliğinin yanında, arkaplanda insanoğlunun yaratılış öyküsü olan ‘genesis’e de bazı çarpıcı göndermeler içeriyor. Burada da sıfırdan yaratılan bir bedenin içerisinde olan erkek ve kadının imgesi, ve nihayetinde yaratıcılarına karşı koymaları, reddetmeleri ve onlar için yaratılan ortamdan kovulmaları ister istemez bir anlamda Adem ve Havva’nın öyküsünü hatırlatıyor.

İLGİLİ İÇERİK: Bölünüşler ve bağlanışlar üzerine çarpıcı bir kısa film: ‘Solipsist’

Bütün masrafları internet üzerinden yapılan yardımlarla karşılanan bir kısa film için hem öykünün hem de çekimlerin gayet başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Yönetmen Weatrowski’nin filmde ele aldığı temalar bilim kurgu sineması ve edebiyatında bir süredir tartışılmakta ve işlenmekte olan konular olsa da, söz konusu yapım bütün bunlara biraz daha farklı ve özgün bir bakış açısı getirmesiyle de öne çıkıyor.

İLGİLİ İÇERİK: Warner Bros.’un haklarını satın aldığı çarpıcı bir kısa film: Sundays

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...