Mülteci trajedisine karşı harekete geçmek isteyenler için bir rehber

Başta Irak ve Suriye olmak üzere yıllardır Orta Doğu’da devam etmekte olan savaşın ve yıkımın ağır etkilerine daha fazla karşı koyamadıkları için ülkelerinden ayrılmak zorunda kalan mültecilerin Akdeniz’deki, umudu artık iyice gölgeleyen acı ve korkuyla dolu yolculukları izleyenlere “yeterince” trajik sahneler sunan ölümlerle sonuçlandıkça “yetkililere” ya da “sorumlulara” karşı verilen tepkiler de biraz daha belirginleşmeye başladı.

Yunanistan’ın Kos adasına ulaşabilmek için kullandıkları botun Bodrum açıklarında batması sonucunda hayatını kaybeden 12 mülteciden biri olan üç yaşındaki Suriyeli Aylan Kurdi‘nin kıyıya vuran cansız bedenini gösteren karelerin, bütün bu dehşetin asıl sorumlularının kimler oldukları konusunda daha güçlü sorular sormamızda belki bir etkisi olacaktır.

İLGİLİ İÇERİK: Neden ‘göçmen’ yerine ‘mülteci’ demeliyiz?

Diğer yandan; dehşetin, acının ve ölümün ele geçirdiği bir masumiyetin bütün saflığıyla böylece kıyıya vurmasının yarattığı bu sarsıcı etkinin ardından “insanlık denen şeyle yeniden bir bağlantı kurmaya çalışmak için hemen, şimdi ne yapabiliriz?” sorusunun yanıtı belki, sosyal medya üzerinde mültecileri için neler yapılabileceğine dair oluşturulan bu listede bulunuyor olabilir.

Zeynep Kurmuş Hürbaş adlı bir Facebook kullanıcısının oluşturduğu listede, mülteciler için gönüllü arama kurtarma çalışmaları gerçekleştiren kurumlar, sığınmacılara barınak, gıda ya da maddi katkı sağlayan dernekler ve benzeri birçok oluşuma dair özet bilgiler ve iletişim adresleri yer alıyor.

aylan kurdi

Hürbaş’ın konuyla ilgili mesajı ve hazırlamış olduğu liste şöyle:

“Bugün hepinizin şu veya bu şekilde görmüş olduğunuz Kobane’li Aylan için (3 yaşındaymış bu arada ve 5 yaşındaki abisi Galip ile beraber boğulmuşlar, Aspat’ta) hepinizin vicdanı sızladı di mi? Nefessiz kaldım ben her gördüğümde. Halbuki ne güzel hayallarle geçebiliyor günler, insanın nefesini kesecek o kadar güzel şeyler var ki aslında…

Peki… ‘Mış gibi’ yapmaya devam ediyor musunuz? Üzülüp ertesi gün hala hiç bir şey yapmıyorsanız, içinize bir daha bakın, ne olur.

…Bu gece nefesim kesildikçe bu kısa listeyi hazırladım. Public yaptım. Paylaşmadan önce sizden ricam, bu listeden en az bir tanesine bir şekilde katkıda bulunun. Paypal’den, kredi kartınızdan para yollayın. Gönüllü olun. Bir şeyler yapın. Ne yaptığınızı da buraya yorum olarak yazın. Ne yapacağınızı yazın. Bir şeyler yapın. Benim bulamadıklarımı da yorum olarak ekleyin, ben de bunu güncelleyeyim.”

aylan kurdi 2

Migrant Offshore Aid Station
MOAS (Göçmen Açık Deniz Yardım İstasyonu), Avrupa Birliği’nin Akdeniz’deki mülteci arama kurtarma bütçesinin üçte ikisi kesilince, kendi paralarıyla bir gemi alarak göçmenleri kurtarmayı amaçlayan gönüllüler tarafından kuruldu. Dünyaca ünlü Doctors without Borders (Sınır Tanımayan Hekimler) da onlarla birlikte çalışıyor.

Bağış yapmak isteyen ancak Paypal kullanmayanlar, kredi kartıyla bu adresten bağış yapabilirler: https://secure.acceptiva.com/?cst=825812

Halkların Köprüsü
Halkların Köprüsü, haftalardır Yunan adalarına geçmek için başta İzmir’in Basmane ilçesinde sokaklarda bekleyen Suriyeli göçmenler için barınma, sığınma, bilinçlendirme çalışmaları yapıyor. Gönüllü olmak ya da maddi ve ayni bağış yapmak mümkün.

Tarama çalışmalarına katılabilir ya da piknik yaptıklarında börek götürebilirsiniz.

Yabangee
Yabangee sık sık mültecilere yardım projelerine destek olan bir oluşum. 4 Eylül’de saat 7’de Cafe Lumiere’de bir bağış toplantısı yapılacak, giriş ücreti ise 30TL.

Small Projects İstanbul
Yabangee’nin de desteklediği Small Projects İstanbul gönüllülerin kurduğu bir oluşum. Kırtasiye malzemesi arayan ekibi takip edip, Türkçe öğretmek üzere gönüllü olabilir, boya ve kırtasiye malzemeleri iletebilirsiniz.

Bölgesel Müdahale Planı’na katılan BM kuruluşları
Göçmenlere yönelik faaliyetler yürüten uluslararası kuruluşların listesi. Bu liste sayesinde kurumsal sosyal sorumluluk kapsamında bu resmi kurumlara ulaşarak ayni yardım yapılabilir.

Hayata Destek İnsani Yardım Derneği
Eski dijital fotoğraf makinenizi gönderebilir ya da örnğin inşaat işinde iseniz elinizdeki malzemeleri yollayabilirsiniz.

Uluslararası Kurtarma Komitesi
International Rescue Committee, göçle ilgili bölgede çalışma yürüten bir ekip. Yunanistan’ın Lesbos adasındaki mültecilere hukuki desteğin dışında barınma vb. desteklerde de bulunuyor.

Refugees Welcome
Avusturya ve Almanya’da evlerini ya da bir odalarını mültecilere geçici olarak ayırmak isteyenler yararlanabilir.

Gezi Revir
Belirli güzergahlarda çalışma yürütmeyi amaçlıyor. Özellikle cankurtaran sertifikası olanlar, amatör veya profesyönel denizcilik ehliyeti, deniz taşıtı olanlar ve sağlıkçılar iletişime geçebilir.

Derviş Baba Kahvehanesi
Suriyeli çocuklara Türkçe eğitimi de veren sosyal sorumluluk projesine ulaşılabilir. Adres: Kuloğlu Mah. Altıpatlar Sok. Çanakkale Apt. No:5/A Firuzağa – Cihangir İstanbul. Telefon: 0545 653 3030

CalAid
Fransa’nın Calais bölgesindeki mültecilerin sığındığı kamplara destek sağlamak için bağış topluyor.

Avrupa sınırındaki mülteci krizini bitirmek için harekete geç
Change.org’da başlatılan kampanyaya imza ile destek olabilirsiniz.

Gündem Çocuk Derneği
Türkiye’deki mülteci kamplarındaki çocuklara psikolojik destek veren bir projeleri var.

Göçmen Dayanışma Ağı
Akdeniz’deki binlerce ölümün ardından hazırlanan 2o14 tarihli Lampedusa Sözleşmesi’ne ulaşabilir, bilgilendirme broşürleri basıp, çantanızda, arabanızda taşıyabilir, mültecilere iletebilirsiniz.

- Nerelisiniz? - Dünyalı.

– Nerelisiniz?
– Dünyalı.

İLGİLİ İÇERİK: Savaştan önce Şam’daki hayatı anlatan çarpıcı bir kısa film

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...