Samanyolu’nun uzak yıldızları kadar gizemli bir yeryüzü manzarası

Teknolojinin yaşamlarımızın üzerinde kurabileceği mutlak bir hakimiyetin bireysel anlamda ve bir tür olarak bütün bir insanoğlu için oluşturacağı varoluşsal trajedi belki de gündelik hayatlarımızın çoktan bir parçası haline gelmiş durumda.Fakat yine de onun dünyayı ve evreni, geçmişte hayal bile edemeyeceğimiz manzaralar üzerinden görmemizi sağlayarak, dolaylı da olsa varoluşumuzun en çarpıcı yanlarıyla temas edebilmemize olanak tanıdığı bazı anlara da yol açtığı bir gerçek. Bu manzaralar, gündelik yaşamımızın gerçekliğinden fiziksel olarak çok uzakta olsalar da, bazen ilginç bir zamanlama, tuhaf bir tesadüf ve çarpıcı bir kombinasyon; ortaya çıkan bu görüntüyü en derin varoluşsal sorularımızın merkezine yerleştirebiliyor.

İLGİLİ İÇERİK: Voyager’ın uzaylılar için kaydedilen ‘Altın Plakları’ SoundCloud’da

Dünya yörüngesindeki Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (UUİ) görev yapan astronot Kjell Lindgren‘in bu dev uzay aracının güvertesinden çektiği bu muazzam kare de işte bu manzaralardan biri.

Yeryüzünden 400 km yukarıda, yörüngede yol almaya devam eden UUİ’nin güneş panellerinin hemen altında görülen Dünya’daki bir şimşek fırtınasını görüntülemeyi başaran Lindgren, bütün bunları çarpıcı bir yıldızlar topluluğunun tanıklığında gerçekleştiriyor. Gezegenimizin eğiminin, üzerindeki ince mavi atmosfer çizgisiyle birlikte fark edilebildiği muazzam bir renk zenginliğine sahip bu fotoğraf; yeryüzünün hemen üzerindeki bir şimşeğin parıltısını da bütün bir Samanyolu’nun bilinmeyen uzak yıldızlarından daha gizemli bir biçimde tasvir etmeyi başarıyor.

İLGİLİ İÇERİK: Zoru başaran astronot piramitleri uzaydan görüntüledi

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...