Apple’ın yeni 3D Touch özelliği ve zihin-beden düalizmi

Felsefe literatüründe, zihin-beden problemi; insan bedenini fiziksel bir varlık ve zihni de fiziksel olmayan bir varlık olarak ele alıp, zihinsel durumlar, etkinlikler ve süreçlerimizin (inançlar, eylemler ve düşünceler gibi) bedenimizdeki fiziksel durumlar, etkinlikler ve süreçlerle nasıl bağlantılı olduklarına bir açıklama getirmeye çalışır.

17. yüzyılda, René Descartes‘ın ünlü zihin-beden düalitesiyle birlikte yeniden gündeme gelen ve Kartezyen düalizmin oluşumuna neden olan söz konusu problem, felsefe tarihinde ayrıca Aristoteles öncesi filozoflar, İbn-i Sina ve bazı erken dönem Uzak Doğu düşünürleri tarafından da ele alınan bir mesele oldu. Bütün bu filozoflar meseleyi farklı biçimlerde değerlendirip çeşitli yaklaşımlar getirdiler. Söz konusu yaklaşımlar da genel olarak monist ve dualist olmak üzere iki ayrı kategoride toplandı. Buna göre, dualist anlayış zihin ve maddenin kesin bir biçimde birbirinden ayrı olarak ele alınmasını savunuyor. Monist anlayış ise, töz ya da öz olarak adlandırılabilen ve her şeyin onda açıklanabildiği yalnızca tek bir birleştirici gerçeklik olduğunu öne sürüyor.

İLGİLİ İÇERİK: Gerçekliğin biz onu ‘ölçene’ kadar var olmadığı doğrulandı

Temelinde, yukarıdaki sınıflandırmaya göre, zihin ve bedenin ayrı olarak ele alınması gerektiğini düşünen yaklaşımın bulunduğu bir teknolojik anlayışla üretilen “akıllı telefonlar” için ABD’li teknoloji firması Apple tarafından, tam da bu yaklaşımın altını çok daha sert bir biçimde çizen yeni bir icat tanıtıldı: 3D Touch. Bedenin gerçekliğini kartezyen bir düzlemin indirgemeci fiziksel dünya anlayışıyla sınırlayan yaklaşım, bu yeni teknoloji üzerinden, üretilmiş bir gerçekliğin bütün bir fiziksel gerçekliğin yerine geçebildiği ve bunu sürekli elimizin altında olan bir alet üzerinden yapabildiği bir alan hazırlamış oldu. Benzer bir özellik “arttırılmış gerçeklik” cihazları ile bir süredir kullanıcılara sunuluyor olsa da, Apple telefonlarındaki 3D Touch’ın asıl yeniliği (kullanılan karmaşık mühendislik tekniklerinin ötesinde) bu “artırılmış gerçeklik” algısını, artık gündelik dokunma deneyimimizin bir parçası haline getirecek olmasında yatıyor.

apple 3d touch gif

YENİ EL HAREKETLERİ

Yeni iPhone modelleri, iPhone 6S ve iPhone 6S Plus’ta yer alan 3D Touch teknolojisi, ekranın çeşitli baskı düzeylerini hissedebileceği anlamına geliyor. Daha önce “Force Touch” adı verilen bir özellik olarak Apple Watch’larda biraz daha basit bir formuyla karşımıza çıkan söz konusu teknoloji, kullanıcının ekrana ne kadar sert bir biçimde baskı uyguladığını tanımlamak için cam ve arkadaki ışıklı yüzey arasındaki boşluğu ölçebilen bir sisteme dayanıyor.

Apple’ın geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği ve yeni iPhone’larla birlikte Apple Pencil, iPad Pro gibi yeni ürünlerinin de tanıtımını yaptığı lansmanda duyurulması aslında bir süredir tahmin edilen özelliği arayüz kullanımı ve oyun deneyimi açısından büyük yenilikler getirmesi ve şimdiye kadarki akıllı telefon algısını da bir hayli değiştirmesi bekleniyor. Ekran üzerinde yeni el hareketlerinin farklı işlevler kazanmasını sağlaycak olan özellik, ekrana belirli düzeyde uygulanan baskıları uygulama içi ve uygulamalar arası dolaşımlarda daha fazla ayrıntı ve kombinasyonla karşılayacak. Örneğin parmağınızla bir uygulama ikonunun üzerine bastığınızda, o uygulama tam olarak açılmadan uygulama içerisinde birçok işlemi yapıp bir önceki ekrana dönebileceksiniz. Bununla birlikte, 3D Touch için Facebook, Instagram, WeChat gibi üçüncü parti uygulamaların da birçok yeni özellik geliştirmeye başladığı belirtiliyor.

İLGİLİ İÇERİK: Apple CEO’su Tim Cook’un yıllık geliri ve firmanın Asya’daki işçilerinin çalışma koşulları

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...