Burning Man 2015’ten geriye kalan sürreal çöl imgeleri

Her yıl geleneksel olarak, ABD’nin Nevada eyaletinde bulunan Black Rock Çölü’nde inşa edilen geçici bir komünite alanında gerçekleştirilen Burning Man festivali bu yıl da son derece çarpıcı çalışmalara ve manzaralara sahne oldu. Topluluk yaşamı ve sanat alanında deneysel bir festival olarak bilinen etkinlik, aralarında “radikal bir dahil ediş” ve topluluk dayanışması, “radikal bir kendini ifade etme”, “radikal bir kendine güven”, hediye ve metasızlaştırma, ve geride hiçbir iz bırakmama gibi ilkelerden ilham alıyor.

İlk olarak 1986 yılında San Francisco’daki Baker Beach’te Larry Harvey bir grup arkadaşı tarafından gerçekleştirilen etkinlik, o tarihten beri her yıl geleneksel olarak Ağustos’un son Pazartesi gününden Eylül’ün ilk Pazartesi’ne kadar geçen dönemde düzenleniyor.

Kar amacı gütmeyen, Burning Man Project adlı bir organizasyon tarafından gerçekleştirilen Burning Man etkinlikleri, katılımcılar ve diğer sanatçılar tarafından festival için yaratılan oldukça çeşitli formlara sahip sanat eserlerine de ev sahipliği yapıyor. Festival, Türkçede “yanan adam” anlamına gelen adını da, etkinliğin Cumartesi akşamı her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen devasa bir ahşap insan heykelinin yakılma ritüelinden alıyor.

burning man 20

Geçtiğimiz hafta sona eren bu yılın etkinliklerine katılan yaklaşık 70.000 kişi, yine her yıl olduğu gibi, sanatçıların ve sıradışı bir bakış açısına sahip birçok kişinin, “yaratıcılık potası” olarak adlandırılan festivalde kendilerini şaşırtıcı biçimlerde ifade etmelerine olanak tanıdı. Festivalin bütün bu başdöndürücü işleri ve onları yaratanların oluşturduğu bu tuhaf, avangart komünite deneyimi her yıl bir hafta boyunca, gerçeküstü bir dünyaya doğru eşsiz bir yolculuk vadediyor.

burning man 2

burning man 3

burning man 4

burning man 5

burning man 6

burning man 7

burning man 8

burning man 9

burning man 10

burning man 11

burning man 12

burning man 13

burning man 14

burning man 15

burning man 16

burning man 17

burning man 18

burning man 19

burning man 21

burning man 22

burning man 23

burning man 24

burning man 25

burning man 26

burning man 27

burning man 28

burning man 29

burning man 30

burning man 31

burning man 32

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...