14. Filmekimi’nin biletleri satışa çıktı

Programı geçtiğimiz günlerde belli olan, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 14. Filmekimi‘nin biletleri satışa çıktı. Bu yıl 3-11 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek olan festival yine uluslararası birçok film festivalinden ödül alan filmleri Türkiye’deki sinemaseverler için beyazperdeye yansıtacak.

İlk gösterimleri Sundance, Berlin, Cannes, Venedik, Toronto gibi en önemli film festivallerinde yapılan ve ödül kazanan bu 46 yapım arasında Woody Allen, Noah Baumbach, Stephen Frears, Michel Gondry, Todd Haynes, Hirokazu Kore-eda, Nanni Moretti, Paolo Sorrentino gibi önemli yöntemlerin son filmleri de yer alıyor.

Bu yılın Filmekimi programında yer alan en dikkat çekici yapımlardan biri de hiç kuşkusuz, 2015 Gérardmer Jüri Ödülü’nün sahibi Ex Machina. “İnsanlık sonrası fütüristik şok filmi” ve “vizyoner bir bilim kurgu” olarak nitelendirilen film şimdiden yılın en iyi yapımları arasında gösteriliyor.

İLGİLİ İÇERİK: Gerilim ve bilim kurguyu birleştiren Ex Machina’dan ilk fragman

3-5-6-7 Ekim günlerinde dört ayrı gösterimle izleyicilerle buluşacak olan Ex Machina, bir bilgisayar programcısı olarak çalışan Caleb’in patronu Nathan Bateman tarafından bir yapay zeka deneyinin bilinç düzeyini test etmek için görevlendirilmesiyle başlıyor. Tahmin edilemeyecek kadar akıllı ve sinsi bir yapay zeka olan Ava, nihayetinde deneyin kontrolden çıkmasına neden oluyor. Bir tür gotik bilim kurgu olarak da değerlendirilen Ex Machina‘da dehanın ve teknolojinin gelişiminin bedellerinin yanında toplumsal cinsiyet rolleri de ele alınıyor.

Ex Machina; The Beach ve Hyper Cube romanlarının yazarı, 28 Days Later ve Sunshine gibi dikkat çekici filmlerin de senaryosuna imza atan Alex Garland’ın yönetmenlik koltuğunda olduğu ilk film.

ALTIN PALMİYE ÖDÜLLÜ ‘DEEPAN’

Festivalin merakla beklenen yapımlarından bir diğeri ise, Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü kazanan Dheepan. Yönetmenliğini Jacques Audiard’ın üstlendiği film, Sri Lanka’daki iç savaştan kaçarak Fransa’ya gelen bir adam, bir kadın ve bir kız çocuğunun bir aile gibi davranıp Paris banliyölerinde hayatta kalmaya çalışmaları anlatılıyor.

Filmekimi’nde ayrıca Can Evrenol’un Baskın ve Ben Hopkins’in Hasret adlı filmlerinin de Türkiye prömiyerleri gerçekleştirilecek.

3-11 Ekim’de İstanbul’da düzenlenecek olan festival, Ekim ayı içerisinde Ankara, İzmir, Trabzon, Bursa ve Edirne’de de sinemaseverlerle buluşacak.

Festival programının tamamına bu adresten erişebilirsiniz.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...