Gezegenlerin yörüngeleri arasındaki mesafeyi ölçekleyen bir Güneş Sistemi modeli

İnternet üzerinden konuyla ilgili hazırlanan fotoğrafları incelediğinizde ya da bir bilim kitabına baktığınızda Güneş, gezegenler ve Ay’ın ölçülerini birbirleriyle karşılaştırmak ve aradaki fark hakkında bir fikir sahibi olmak aslında çok da zor değil. Bu noktada asıl zor olan ve yukarıda belittiğimiz görsellerle pek de kolay anlaşılamayan şey ise, her bir gezegenin Güneş yörüngesinde, diğer gezegenlere belirli uzaklıklarda gerçekleştirdikleri yolculuklarında aradaki mesafenin şaşırtıcı boyutları.

Film yapımcıları Alex Gorosh ve Wylie Overstreet işte tam da bu yörüngelerin birbirlerine olan uzaklıklarını daha iyi gösterebilmek adına bir tür Güneş Sistemi modeli inşa ettiler. Ortaya çıkan sonucu da To Scale adlı bu etkileyici kısa filme dönüştürdüler.

İLGİLİ İÇERİK: Güneş Sistemi’nin fethini hayal eden kısa film: ‘Wanderers’

Örneğin, modelde bir bilye büyüklüğündeki Dünya ve en dıştaki gezegen Neptün’ün Güneş etrafındaki yörüngeleri arasında 11,2 kilometrelik bir mesafeye ihtiyaç duyulacağı ortaya çıktı. Bütün bir Güneş Sistemi’ndeki gezegenlerin yörüngeleri arasındaki uzaklıklar hakkında çok daha iyi bir fikir sahibi olmamıza yardımcı olan bu modeli hazırlayan ekip, Nevada’daki Black Rock çölü üzerinde yapılan bu çalışmada daha etkili bir harita elde etmek adına LED ışıklarla aydınlatılmış cam küreler ve GPS teknolojisinden yararlandı.

Hava karardığında daha etkileyici bir biçimde görünen modeli hızlandırılmış bir biçimde yakınlardaki bir dağın üzerinden videoya kaydeden ekip, her bir yörüngesel yolun yaklaşık olarak 1:847,638,000 ölçeğinde birbirlerine olan mesafelerini gözler önüne sermeyi başardı.

güneş sistemi modeli 2

güneş sistemi modeli 3

güneş sistemi modeli 4

İLGİLİ İÇERİK: NASA, New Horizons’ın sıradaki hedefini seçti

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...