Ahmed Mohamed’in saati: Tutukluluktan sosyal medya kahramanlığına

ABD’nin Texas eyaletindeki bir lise öğrencisi olan Ahmed Mohamed, geçtiğimiz hafta kendi yaptığı ve okula getirdiği bir saatin bir tür bomba sanılması yüzünden tutuklanmıştı. Mohamed’in bu tuhaf tutuklanma olayı, bu duruma neden olan Texas’taki yetkilelere karşı ülke çapında ve uluslararası düzlemde büyük bir tepkinin yöneltilmesiyle sonuçlanmış, diğer yandan hem ABD hükümetinden hem de teknoloji dünyasından birçok önemli isim Mohamed’in mühendisliğe ve robotlara duyduğu bu ilgiyi destekleyen birçok açıklama gelmişti. Öyle ki, bu genç adam nihayet Amerika’nın bir süredir beklediği ‘Müslüman kahraman’ olarak adlandırılmaya bile başlandı.

Ahmed, The Dallas Morning News‘e verdiği demeçte, bir devre panosu ve bir dijital ekrana bağlı bir güç kaynağından oluşan, ön tarafında bir kaplan hologramı yer alan bir kutunun içine sarılı basit bir cihaz olan bu saati ilk önce mühendislik öğretmenine gösterdiğini ve öğretmeninin bunu MacArthur Lisesi’ndeki başka hiçbir öğretmene göstermemesini tavsiye ettiğini ifade etti. İngilizce dersi esnasında saati çantasında tutan Mohamed, dersin öğretmeni saatin bipleme seslerini duyduğu için, bu ev yapımı saati dersin sonunda öğretmenine göstermek ve ardından saati öğretmenine vermek zorunda kaldı. Bir sonraki aşamada, okul müdür yanında bir polis memuruyla gelerek Ahmed’in tutuklanmasını ve okul dışına çıkarılmasını sağladı. Genç adam, beş polis memuru tarafından sorgulandığını, kendisine neden bir bomba yapmaya çalıştığını ve okul müdürünün onu yazılı bir açıklama yapmazsa neden okuldan atılmakla tehdit ettiğini sorduklarını açıkladı.

Ahmed’in babası, Mohamed Elhassan Mohamed, oğlunun Müslümanlara karşı sahip olunan önyargılar yüzünden böyle bir muamele gördüğünü ifade etti. The Dallas Morning News‘e yaptığı açıklamada, “Adı Mohamed olduğu ve 11 Eylül’ün yıldönümü olduğu için, oğluma kötü davranıldığını düşünüyorum” diye konuştu. Dünya Ticaret Merkezi ve Pentagon’a yapılan terör saldırılarının gerçekleştiği yılda dünyaya gelen Ahmed Mohamed ise ortaokulda bir robot kulübünün üyesi olduğunu ve lisede de benzer bir grup bulmaya çalıştığını, fakat bu olaydan sonra icat ettiği hiçbir şeyi okula getirmeyeceğini söyledi. Aşağıda yer alan ve Ahmed’in kız kardeşi tarafından çekilen fotoğrafta üzerinde bir NASA tişörtü olan, genç adamın kelepçelenmiş bir biçimde ve kafası karışık bir yüz ifadesiyle okuldan çıkarılmaya çalışıldığı görülüyor.

Teknolojinin ABD için aslında “yıkıcı” değil de “yapıcı” olan yönlerini kullanarak dijital bir saat icat eden Ahmed’in okul yönetimi ve polisler tarafından bir bomba imalatçısı ve potansiyel bir terörist olarak suçlanmış olmasının yarattığı bu durumun absürtlüğü, sonrasında ABD Başkanı Barack Obama ve Facebook CEO’su Mark Zuckerberg‘in Ahmed’e gönderdikleri destek mesajları, Beyaz Saray ve Facebook Genel Merkezi davetleriyle biraz olsun toparlanabildi. Fakat 2001 yılında gerçekleşen terör saldırılarının ABD halkında yarattığı travmanın izlerinin halen çok açık bir biçimde devam ettiği görüldü. Bununla birlikte, üzerinde düşünülmesi gereken bir diğer şey ise elbette NASA tişörtü giymiş ve araçsal bir aklın gerektirdiklerini fazlasıyla yerine getirerek daha 14 yaşında elektronik cihazlar inşa edebilen, Müslüman bir aileye mensup bu gencin tam da bu özellikleriyle, otantik kültürel kökenlerinin ya yok edildiği ya da intihar ettiği bir zaman diliminde; bu kültürden geriye kalanlar için nihai çıkış ve kendini gerçekleştirme yolu olarak gösterilmesi oldu. Ve bize de, Twitter üzerinden paylaştığımız #IStandWithAhmed hashtag’leriyle, Ahmed’in yanında olduğumuzu bir sosyal paylaşım sitesi aracılığıyla göstermek düştü.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...