The Beatles’ın ilk kayıt sözleşmesi New York’taki açık arttırmada satıldı

Efsanevi müzik grubu The Beatles‘ın, “My Bonnie Lies Over the Ocean” adlı şarkısı için 1961 yılında imzaladığı ve aynı zamanda grubun bir müzik şirketiyle ilk anlaşması olma özelliğini taşıyan sözleşme, 48 bin pound (75 bin dolar) karşılığında satıldı.

New York’ta yapılan bir açık arttırma sonucunda satılan sözleşme, 2010 yılında hayatını kaybeden ünlü The Beatles koleksiyonerlerinden Alman Uwe Blaschke’e aitti.

1960’ların ilk yıllarında, Almanya’nın Hamburg şehrindeki gece kulüplerinde sahneye çıkan The Beatles, söz konusu ilk kontratını da bu şehirde imzalamıştı. O yıllarda Tony Sheridan and the Beat Brothers adını taşıyan grup Hamburg’taki Top Ten Club’ta sahneye İngiliz şarkıcı Tony Sheridan’la birlikte çıkıyordu

beatles ilk sözleşme

Fotoğraf: Heritage Auctions

1961 yılındaki kontratı imzalamalarını sağlayan ve kısaca “My Bonnie” olarak da bilinen parça, bir çocuk şarkısının rock’n’roll versiyonuydu.

Daha sonra Beatles’ın menajerliğini de üstlenecek olan Brian Epstein’in dikkatini çekmesi sonucu şarkı için imzalanan kontratta John Lennon, Paul McCartney, George Harrison ve daha sonra yerine Ringo Starr’ın geçeceği, davulcu Pete Best’in imzaları yer alıyor.

New York’taki Heritage Auctions’daki açık arttırmada kontratın satışını gerçekleştiren Dean Harmeyer, Beatles’ın “Hamburg’daki zamanlarının, grubun yıllar sonra yarattığı müzikal etki açısından belirleyici olduğunu” ifade etti.

Fotoğraf: Heritage Auctions

Fotoğraf: Heritage Auctions

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...