Bach Günleri bu yıl Deniz Müzesi’nde

Klasik müziğin en önemli isimlerini İstanbul’a getiren ve son yıllarda Avrupa’nın da en önemli klasik müzik festivallerinden biri haline gelen “İstanbul Bach Günleri“, bu yıl 2 Ekim-31 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Bu yıl ilk defa İstanbul Deniz Müzesi‘nde gerçekleştirilecek olan etkinlik, 2 Ekim akşamı Estonyalı topluluk Hortus Musicus‘un sahneye çıkmasıyla başlayacak. Avrupa’nın en eski Barok müzik topluluklarından olan Hortus Musicus’un Barok ve Barok öncesi dönemden örnekler sunacağı etkinliğin daha sonraki günlerinde ise ünlü Rus piyanist Konstantin Lifschitz, yine yaşayan en iyi org ve klavsen virtüözlerinden biri olarak kabul edilen Benjamin Alard ve daha önce İstanbul’a birçok defa gelen başarılı viyolenselci Jiri Barta gibi birçok önemli isim sahne alacak.

İLGİLİ İÇERİK: Floresan ışık gösterisi eşliğinde bir Bach bestesi

12. Bach Günleri’nin Hortus Musicus’tan sonraki konserleri en son yapılan resmi bir açıklamaya göre Kasım ayı içerisinde gerçekleştirilecek.

hortus bach günleri

HORTUS MUSICUS KİMDİR?

“Avrupa’daki en eski Barok öncesi müzik topluluğu, Tallinn merkezli Hortus Musicus bu sene 43. yaş gününü kutluyor. Hortus Musicus uzun geçmişi boyunca, Gregoryen korolardan 18. yüzyılın büyük Barok bestecilerine kadar Avrupa’nın bütün müzik tarihini katetti. Erken dönem müziğinde Hortus Musicus’un repertuarında yer almayan herhangi bir tür ya da dönem yoktur denebilir. Hortus Musicus’un bu kadar uzun ömürlü olmasının sebebi yaratıcılığıdır. Topluluk “erken dönem müziği”yle anılagelmektedir ama Hortus Musicus söz konusu olduğunda bu ifade sadece kullanılan yalın malzemeye atıfta bulunur. Zira topluluğun kendi müziği her prova ve seslendirmede yeniden doğar; ‘eski’ müzik ‘kendilerinin’ ve ‘yeni’ olur. Kurulduğundan beri Arvö Part, Giya Kantsheli, Aleksander Knaifel, Lepo Sumera, Erki-Sven Tüür, Galina Grigoryeva ve daha birçok çağdaş müzisyen de Hortus Musicus için parçalar yazmış ya da eserlerini topluluğa ithaf etmiştir. Topluluk ilk senelerinden beri pek çok şehrin müzik festivalinde övgüyle karşılandı. Berlin, Münih, Paris, Londra, Moskova, St. Petersburg, Boston, Venedik, Krakov, Varşova, Tel Aviv, Kopenhag, Prag, Bratislava, Anvers, Bristol, Glaskov, Helsinki, Willach, Hetta, Malmö, Stockholm, Lockenhaus, Wien, Linz, Innsbruck, St. Galen, Herne, Würtzburg, Regensburg, Zaragoza, Utrecht ve daha birçok şehirdeki festivallerin yanında topluluk, neredeyse tüm Avrupa şehirlerinde, Amerika, Japonya ve İsrail ’de konserler verdi.”

bach istanbulda

Andres Mustonen (Hortus Musicus), Fotoğraf: Bachistanbulda.com

bach günleri hortus musicus

Festivalle ilgili diğer detaylara bu adresten erişebilirsiniz.

İLGİLİ İÇERİK: Mozart’ın ‘Türk Marşı’nı da içeren ünlü sonatının el yazması bulundu

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...